Premier Australii odwiedził miejscowości pod Kijowem

Szef rządu Australii Anthony Albanese przybył na Ukrainę i odwiedził w niedzielę Buczę, Irpień i Hostomel, czyli miejscowości nieopodal Kijowa, które zostały zniszczone przez rosyjskie wojska - poinformował na Telegramie szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

t.me/OleksiyKuleba/ screen

"Australia wspiera Ukrainę i opowiada się za sprawiedliwym ukaraniem sprawców zbrodni, które zostały tutaj popełnione" - oświadczył Albanese.

"To pierwsza wizyta premiera Australii na Ukrainie. (Albanese) był zszokowany tym, co zobaczył - zrujnowanymi budynkami mieszkalnymi, pozostałościami (wybuchów) min, zniszczonym lotniskiem koncernu Antonow"

- przekazał gubernator stołecznego regionu (https://t.me/OleksiyKuleba/1902).

W okresie od 24 lutego do początku kwietnia rosyjskie wojska dopuściły się w obwodzie kijowskim licznych zbrodni wojennych. 13 czerwca komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że nieopodal stolicy zamordowano ponad 1,5 tys. cywilów, z czego ponad 1,1 tys. w rejonie (powiecie) buczańskim i ponad 460 w Buczy. Pod koniec marca mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn oszacował, że wojska najeźdźcy zniszczyły około 50 proc. zabudowy miasta.

W połowie czerwca Australia wysłała na Ukrainę pierwsze cztery z 14 obiecanych temu krajowi transporterów opancerzonych M113AS4. To część pakietu pomocy wojskowej wartego ponad 285 mln dolarów australijskich (ponad 800 mln zł).

Wcześniej rząd w Canberze dostarczył już Kijowowi kołowe pojazdy opancerzone Bushmaster, broń przeciwpancerną, drony oraz amunicję. Wśród przekazywanej pomocy wojskowej znalazły się również haubice M777.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ukraina

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo