Wyrzucono go z kadry za cytowanie Biblii. Oskarżony o homofobię Israel Folau wrócił do gry

Gwiazdor rugby Israel Folau wrócił do gry. Wyrzucony z kadry Australii po oskarżeniach o homofobię, zadebiutował w reprezentacji rodzinnego kraju swoich rodziców - Tonga.

Oskarżony o homofobię Israel Folau został wyrzucony z kadry Australii. Teraz reprezentuje Tonga
fot. facebook.com/OfficialIsraelFolau

Israel Folau rozegrał pierwszy międzynarodowy mecz od listopada 2018 roku, gdy wystąpił w barwach Australii przeciwko Anglii na londyńskim stadionie Twickenham. 33-letni zawodnik japońskiego klubu Shining Arcs opuścił boisko z niegroźną kontuzją. Rugbista ma nadzieję wystąpić w reprezentacji Tonga w Pucharze Świata, który będzie rozgrywany jesienią 2023 roku we Francji. Być może będzie gotowy do gry już 16 lipca w meczu z... Australijczykami.

Oskarżenia o homofobię zatrzymały karierę Folau

Folau miał być gwiazdą reprezentacji Australii w poprzednim Pucharze Świata, w 2019 roku w Japonii. Jednak kilka miesięcy przed turniejem australijska federacja zerwała z nim kontrakt za zamieszczenie w internecie postu, ocenionego jako homofobiczny.

Rugbista cytował Biblię

Folau jest praktykującym chrześcijaninem. W przeszłości krytykował legalizację małżeństw homoseksualnych przez parlament australijski. Burzę wywołał przed Świętami Wielkanocnymi 2019 roku, zamieszczając na Instagramie następujący post:

Pijacy, homoseksualiści, cudzołożnicy, kłamcy, złodzieje, ateiści, bałwochwalcy. Piekło czeka na was. Pokutujcie! Tylko Jezus może was zbawić.

Z tego powodu Folau musiał stawić się przed komisją dyscyplinarną federacji. Ponieważ nie odwołał swoich słów, federacja krajowa zerwała z nim czteroletnią umowę, opiewającą - według mediów - na sumę 4 mln dolarów australijskich. Został również usunięty ze swojego klubu.

Zawodnik zwrócił się do australijskiej komisji ds. zatrudnienia, przed którą bronił wolności religijnej i domagał się odszkodowania od federacji i klubu. Batalia sądowa toczy się do dziś.

 

 Źródło: pap, niezalezna.pl

#Israel Folau #homofobia #rugby #LGBT

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo