Boris Johnson został honorowym obywatelem Odessy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał tytuł honorowego obywatela Odessy – powiadomił wieczorem mer tego ukraińskiego miasta nad Morzem Czarnym Hennadij Truchanow.

fot. EU2017EE Estonian Presidency - Boris Johnson, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67510391

"Bardzo cenimy wsparcie waszego kraju, waszego premiera"

– powiedział Truchanow w wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC. Cytaty z tej rozmowy przytaczają władze Odessy na Telegramie (https://t.me/odesacityofficial/9122).

Truchanow poinformował, że uhonorował Johnsona odznaką Grigoriosa Maraslisa I, II i III stopnia, co oznacza, że polityk automatycznie otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Maraslis, działacz polityczny i społeczny pochodzenia greckiego, przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza Odessy w czasach Imperium Rosyjskiego (1878-1895).

Truchanow podkreślił, że obecna wojną z rosyjską inwazją to "walka całego cywilizowanego świata z faszyzmem w wersji 2.0". "I w tej walce Boris Johnson zostanie pierwszym honorowym obywatelem Odessy pochodzącym z Wielkiej Brytanii od początku istnienia tego wyróżnienia, czyli od 1862 roku" – oświadczył mer.

7 czerwca Johnson został przyjęty w szeregi stowarzyszenia Kozaków z Czernihowa na północy Ukrainy. Szef brytyjskiego rządu otrzymał z tej okazji nowe kozackie imię Borys Czupryna.

"To dla nas zaszczyt. Chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność dla tej wybitnej postaci za pomoc Ukrainie"

- podkreślił zastępca dyrektora obwodowego muzeum historycznego w Czernihowie Andrij Lisowy.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) premier Wielkiej Brytanii należy do polityków udzielających rządowi w Kijowie największego wsparcia politycznego i wojskowego. Na początku czerwca Johnson powiadomił, że łączna wartość pomocy Londynu dla Ukrainy przekroczyła 3 mld funtów i w skali świata ustępuje tylko amerykańskiej.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ukraina

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo