Z OSTATNIEJ CHWILI

PKN Orlen podpisał z węgierskim MOL umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, w celu wdrożenia środków zaradczych • • •

Skutki szczytu NATO. Kumoch: „To Rosja przegrała na nim najbardziej”

- Rosja wszczęła wojnę na Ukrainie, by - jak twierdziła - uniemożliwić przybliżanie się NATO do jej granic, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie; Rosja na tym szczycie przegrała najbardziej - stwierdził szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Kumoch w TVP Info był pytany w piątek o efekty szczytu NATO w Madrycie. Jak relacjonował, prezydent Andrzej Duda zgłosił poprawkę do deklaracji szczytu mówiącą o wsparciu dla państw, które najbardziej wspierają Ukrainę. Kumoch wskazał, że prezydent Duda bardzo mocno wyraził, że ten zapis musi się znaleźć i przekonał do tego prezydenta USA Joe Bidena w przededniu szczytu.

Szwecja i Finlandia 

Odnosząc się do decyzji przywódców NATO o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do Sojuszu, prezydencki minister stwierdził, że "w tym momencie Rosja przedłużyła sobie granicę z NATO".

- Wszczęła wojnę na Ukrainie właśnie po to - jak twierdziła - żeby uniemożliwić przybliżanie się NATO do granic Rosji, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie. Mówię o Finlandii, która była przecież państwem neutralnym. Mówię o Szwecji, która zamyka tak naprawdę Rosji możliwość różnego typu bandyckich działań na Bałtyku

 - powiedział Kumoch.

[polecam:https://niezalezna.pl/448452-szczyt-nato-historyczny-lider-po-krytykuje-sobolewski-glos-tuska-to-glos-moskwy-w-polsce

Porażka Rosji 

- Rosja jest krajem, który po prostu na tym szczycie przegrał najbardziej

 - dodał minister.

Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych. 

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo