Rząd USA zamroził ponad 1 mld dolarów rosyjskiego oligarchy

Ponad 1 mld dolarów należących do Sulejmana Kerimowa zostało zamrożone przez amerykańskie ministerstwo finansów. Akcja wymierzona w oligarchę i senatora jest jedną z największych tego typu.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Środki Kerimowa były ulokowane w tzw. truście zarejestrowanym w stanie Delaware, sformowanym w 2017 r., by przechować i zarządzać majątkiem Rosjanina. Trusty są popularnym narzędziem używanym przez oligarchów, pragnących ukryć swój majątek w USA i zabezpieczyć go przed organami ścigania.

Jak powiedział wysoki rangą przedstawiciel resortu, zajęcie majątku było niezwykłym wydarzeniem zarówno ze względu na wartość środków, jaki i na skomplikowaną strukturę prawną, wykorzystaną przez członka Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Pieniądze zostały ulokowane w USA za rzez dwie z firm Kerimowa, a następnie "zainwestowane" w kilka warstw firm-krzaków, by ukryć, do kogo one należą.

"Nawet kiedy rosyjskie elity chowają się za pośrednikami i skomplikowanymi układami prawnymi, ministerstwo finansów będzie używać szerokich uprawnień, by aktywnie egzekwować skoordynowane wielostronne sankcje nałożone na tych, którzy finansują i korzystają z wojny Rosji przeciwko Ukrainie"

- zapowiedziała szefowa resortu finansów Janet Yellen.

Jest to już kolejne zamrożenie majątku związanego z Kerimowem. Wcześniej USA zajęły jego superjacht zacumowany w Fidżi, którego wartość oceniana jest na 300 mln dolarów.

Według amerykańskiego resortu sprawiedliwości, od początku wznowionej inwazji na Ukrainę amerykańskie władze zablokowały lub zamroziły majątek rosyjskich oligarchów wart ponad 30 mld dolarów.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sankcje #Rosja #USA #Oligarchowie

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo