Książę przygody. Biografia Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Ferdynand Antoni Ossendowski. Absolwent uniwersytetu w Petersburgu i paryskiej Sorbony. Znał biegle siedem języków obcych, w tym chiński i mongolski. Pisarz, podróżnik, uczony i szpieg. Wykładowca na wyższych uczelniach i awanturnik szukający przygód.

You Tube

W młodości brał udział w wyprawach naukowych na Kaukaz i w okolice jeziora Bajkał. Dotarł również do Chin, Japonii, na Sumatrę i do Indii.

Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej, prowadził badania geologiczne w Mandżurii w poszukiwaniu surowców niezbędnych dla armii rosyjskiej. W czasie rewolucji 1905 r. rządził Mandżurią jako przewodniczący Rewolucyjnego Komitetu Naczelnego. Po jej upadku został skazany na półtora roku twierdzy.

Do 1917 r. pisywał do kilkudziesięciu czasopism, dokonał wielu odkryć i wynalazków, rozmawiał z Rasputinem. Żył pełnią życia.

Po wybuchu rewolucji bolszewickiej został doradcą białego admirała Kołczaka. Był zawzięcie poszukiwany przez Czeka. Uciekając przed oprawcami, pieszo przemierzył całą Rosję i Mongolię. W jej stolicy Urdze został doradcą „Krwawego Barona” Ungerna.

Po powrocie na Zachód opisał swoje przeżycia w książce Zwierzęta, ludzie, bogowie. W międzywojniu podróżował po świecie i wydał 77 książek, które przetłumaczono na 20 języków.

Przez pewien czas był jednym z pięciu najbardziej poczytnych pisarzy na świecie - łączny nakład jego książek sięgnął 80 mln egzemplarzy.

Ossendowski zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach pod koniec II wojny światowej. Po zajęciu Polski przez Rosjan, enkawudziści rozkopali grób pisarza. Nigdy nie dowiemy się, czy sowiecka bezpieka chciała się upewnić, że osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje, czy też jej funkcjonariusze poszukiwali wskazówek dotyczących legendarnego złotego skarbu Ungerna.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo