Polska otrzyma środki z KPO? Rzecznik PiS o wypowiedzi Jourovej: „To była jej prywatna opinia"

"Ze stanowiska rzecznika Komisji Europejskiej wynika, że wypowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, że nowela ustawy o SN nie wypełnia warunków zawartych w KPO, była wypowiedzią prywatną, żadne decyzje KE w tej sprawie nie zapadły" - oznajmił dziś rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Zrzut ekranu (twitter.com/@daniel_freund)

Fogiel stwierdził w TVP, że od słów Jourovej właściwie odciął się rzecznik KE, mówiąc, że żadne oceny nie są jeszcze przez Komisję dokonane oraz żadne decyzje nie zostały podjęte i "jest to w zasadzie wypowiedź prywatna pani Jourovej".

"Pani Jourova w Komisji Europejskiej reprezentuje Czechy i była tam desygnowana przez poprzedni rząd. Nie zdradzając zbyt wiele mogę powiedzieć, że z naszych rozmów ze stroną czeską wynika, iż po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego szanse pani Jourovej na ponowne członkostwo w komisji są niewielkie"

- powiedział Fogiel.

Ustawa o SN - co tym razem nie podoba się KE?

Jak podał portal tvn.24.pl, wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o SN, która wejdzie w życie 15 lipca; głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta noweli jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

"Nie, nie wypełnia"

- odparła Jourova.

"Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała"

- stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

W późniejszej rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik KE Christian Wigand powiedział, że "Komisja zauważa, że przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie". Jak wyjaśnił, "w szczególności nie usunęła przeszkód dla właściwych sądów do weryfikacji z urzędu wymogu niezawisłości" oraz "nie usunęła przepisu, który kwalifikuje tę weryfikację z urzędu jako przewinienie dyscyplinarne".

"Podzieliliśmy się tą obserwacją z Polską w kontekście realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Nie jest to formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi, ponieważ nie jesteśmy na tym etapie procedury. Polska nie wysłała wniosku o płatność, a umowa operacyjna, która jest warunkiem wstępnym jakiejkolwiek płatności, nie została jeszcze sfinalizowana"

- dodał Wigand.

Środki z KPO dla Polski

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Krajowy Plan Odbudowy #Vera Jourova #Komisja Europejska

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo