Bezrobocie w Niemczech drastycznie wzrasta

W czerwcu bezrobocie w Niemczech gwałtownie wzrosło - w tym miesiącu przybyło ponad 133 tys. osób bez pracy. Stopa bezrobocia obecnie wynosi 5,3 proc. i jest to najgorszy wynik od listopada 2021 r. Informację przekazała agencja prasowa Bloomberg.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/analogicus

Niemieckie bezrobocie w czerwcu nieoczekiwanie wzrosło, przerywając tym samym utrzymującą się od 15 miesięcy tendencję spadkową - poinformował Blooomberg. W mijającym miesiącu przybyło ponad 133 tys. osób bez pracy - wcześniej ekonomiści zakładali spadek o 5 tys. Stopa bezrobocia w czerwcu wzrosła do 5,3 proc. z 5 proc. w maju.

"Rynek pracy jako całość pozostaje stabilny"

- powiedział w czwartek w oświadczeniu szef Federalnej Agencji Pracy Detlef Scheele.

"Te wzrosty wynikają z faktu, że ukraińscy uchodźcy są obecnie rejestrowani w urzędach pracy i dlatego są widoczni w statystykach rynku pracy"

- wyjaśnił.

Bloomberg przypomniał, że Europejski Bank Centralny w tym miesiącu oszacował liczbę uchodźców z Ukrainy, którzy mogą "zwiększyć aktywną siłę roboczą strefy euro" na 1,3 mln. Naukowcy odpowiedzialni za ten szacunek są zdania, że "szybko starzejąca się populacja regionu i braki kadrowe - a także bliskość kulturowa i szybkie działania na rzecz pomocy osobom uciekającym przed wojną - mogą ułatwić integrację z siłą roboczą".

Agencja odnotowała, że według "najnowszego raportu" Bundesbanku (Niemiecki Bank Federalny - red.) pracodawcy w wielu branżach nadal mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, a wzrost zatrudnienia spowalnia. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #bezrobocie

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo