jak pozbyć się korników? Podpowiadamy, choć to trudna walka

Imponujące usłojenie, zapach, kolor i struktura - to niezaprzeczalne cechy drewna. Właśnie dlatego decydujemy się na choćby drewniane meble, często nie zdając sobie jednak sprawy, że narażamy się na niechciany duet. Mowa o korniku. Jak pozbyć się korników? Co na korniki? Internauci w popłochu wertują sieć, gdy dostrzegną niechcianego gościa.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@pedro_wroclaw

Drewno to materiał wyjątkowo szlachetny, tym bardziej, gdy mowa o wiekowym okazie. Z powodzeniem możemy poddawać je renowacji, odnawiać, nadawać inne kształty. Drewniany mebel posłuży długie lata, choć pod jednym warunkiem – o ile nie zaatakują go szkodniki. Korniki w drewnie sieją spustoszenie, a ich likwidacja to pracochłonny proces. Wymaga czasu, ale są duże szanse na powodzenie.

Korniki w drewnie mogą pojawić się na każdym etapie rozrostu. W drzewach zdrowych i żywych, ale też w przerobionym drewnie - na przykład gotowych meblach. Jeśli do domu znosimy starocie i antyki, jest duże prawdopodobieństwo na przyniesienie ze sobą szkodników. Na obecność kornika narażone jest też drewno zawilgocone, nieprawidłowo i zbyt długo przechowywane w składach magazynowych czy drewno rozbiórkowe, które zamierzamy wykorzystać do budowy domu.

Kornik – jak się pozbyć? Zidentyfikuj szkodnika

Zanim udamy się do sklepu po pierwszy lepszy preparat, spróbujmy rozpoznać intruza. Prawdą jest niestety, że obecność kornik w drewnie może być niezauważona przez długi czas. Jak znaleźć korniki? Na powierzchni drewna szukaj otworów. Może się okazać, że wysypuje się z nich charakterstyczna mączka. By mieć absolutną pewność, że szkodniki są w środku, najlepiej byłoby rozłupać drewno i zajrzeć do wewnątrz. Naturalnie, w przypadku mebli to niemożliwe. Dobrym pomysłem jest więc przyłożenie ucha i nasłuchiwanie aktywności korników. Ich żerowanie jest naprawdę do wychwycenia! Jeśli cierpisz na gorszy słuch, z odsieczą może przyjść stetoskop. Przy jego pomocy nie umknie żaden szkodnik.

Co na korniki?

Eliminacja korników to żmudny proces. Najlepiej byłoby wiedzieć, jaki rodzaj kornika się zasiedlił. Zwiększa się szansa na to, że odpowiedni środek wyeliminuje szkodnika.

Produkt, w który się zaopatrzymy powinien dotrzeć do najgłębszych struktur drewna; szukaj głęboko penetrującego, ale też z długim okresem działania. Najlepiej, jeśli w składzie znalazłyby się substancje czynne, takich jak: permetryna czy deltametryna. Miksturę mogącą wyeliminować korniki możemy także stworzyć sami. Po połączeniu kilku łyżeczek terpentyny oraz nafty i wymieszaniu z naftaliną w proszku całość możemy następnie strzykawką wprowadzić w kanaliki w drewnie. Warto je potem zalepić żywicą bądź woskiem.

Warto wiedzieć! Jeśli z kolei mebel bądź drewniana ozdoba jest mała, możemy po prostu zamoczyć ją w całości w naczyniu z terpentyną i zostawić na kilka dni.

Domowe sposoby na korniki – takie w ogóle istnieją? Owszem, choć ich skuteczność jest wysoce wątpliwa. Z dziada pradziada uważało się, że należy powierzchnię mebla należy nacierać przekrojoną cebulą. Inne triki to wstrzykiwanie w otworki w drewnie terpentyny lub mikstury z terpentyny i nafty. Trudno wypowiadać się jednak o skuteczności takich sposobów. W większości przypadków, czyli jeśli drewno rzeczywiście zostało zainfekowane, mogą się one okazać zupełnie nietrafione.

Jak pozbyć się kornika? Jednym ze sposobów będzie też zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów. Na rynku dostępne są firmy zajmujące się skutecznym eliminowaniem szkodników. Najczęsciej wykorzystują do tego metody gorącego powietrza oraz metody mikrofal – usuwanie szkodników za pomocą promieniowania elektromagnetycznego - bądź środków chemicznych.

Korniki w drewnie – profilaktyka

Niewielka jest szansa na to, że tekst ten dotrze do kogoś, kto nie ma problemu z kornikami. Jeśli jednak wygrasz bitwę ze szkodnikami, choć obawiasz się ogólnego rozrachunku wojennego, możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia korników w przyszłości.
 

 

 Źródło: sadolin.pl, pryskaj.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo