Duży sukces Dudy w Madrycie. Polski arcymistrz pokonał Caruanę w turnieju kandydatów

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wygrał białymi z wiceliderem Amerykaninem Fabiano Caruaną w dziesiątej rundzie szachowego turnieju kandydatów w Madrycie. To pierwsze zwycięstwo Polaka w imprezie, która wyłoni rywala Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Jan-Krzysztof Duda pokonał Fabiano Caruanę
fot. jkduda.pl

Partia debiutującego w rywalizacji kandydatów 24-letniego Jana-Krzysztofa Dudy, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z pięć lat starszym, czwartym na światowej liście najlepszym szachistą USA, zakończyła się po 57 posunięciach.

Duda pokonał Caruanę

Wcześniej obydwaj stoczyli sześć pojedynków w szachach klasycznych, z czego dwa wygrał Caruana, a cztery zakończyły się remisem, w tym ostatni - w trzeciej rundzie w Madrycie. W stolicy Hiszpanii Polak ma więc korzystny bilans z Amerykaninem.

W innych środowych partiach grający pod flagą FIDE Rosjanin Jan Niepomniaszczi zremisował białymi z Tejmurem Radzabowem z Azerbejżanu, Amerykaninem Hikaru Nakamurą pokonał reprezentanta Francji Alirezę Firouzję, a Chińczyk Ding Liren wygrał z Węgrem Richardem Rapportem. Wobec takich rozstrzygnięć lider, na cztery rundy przed zakończeniem rywalizacji, powiększył do 1,5 pkt przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Caruana, Nakamura i Liren zgromadzili po 5,5 pkt.

Duda (jedna wygrana, sześć remisów, trzy porażki) zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji, wyprzedzając Rapporta i Firouzję - wszyscy po 4. W czwartek w 11. rundzie Polak zmierzy się czarnymi z piątym w klasyfikacji Radżabowem, który ma pół punktu więcej.

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Ostatni dzień przerwy zaplanowano na sobotę. Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.

 

 


Źródło: pap, niezalezna.pl

#Jan Krzysztof Duda #szachy

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo