NATOizacja zamiast finlandyzacji Europy

W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA.  - zapowiedział w środę podczas szczytu NATO prezydent USA, Joe Biden. NATO przyjęło nową strategię. Według niej Rosja nie jest już partnerem, a zagrożeniem dla Sojuszu. Wschodnia flanka ma zostać wzmocniona m.in przez wzrost liczebności sił szybkiego reagowania do 300 tysięcy żołnierzy. - Putin chciał finlandyzacji Europy. Zamiast niej będzie miał NATOizację - stwierdził prezydent USA. Polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenia Paweł Soloch, szef BBN.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Szczy t trwa i w czwartek poznamy kolejne ustalenia. Te najważniejsze dla nas ze środy to zapowiedź prezydenta USA i wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Zgodę na przystąpienie Finlandi i Szwecji do NATO prezydent Andrzej Duda nazwał Fundamentalną. Czy deklaracja dotycząca Rosji ze środy jest przełomowa? – Mam mieszane odczucia co do decyzji podjętych na szczycie. To, że po 12 latach, w czasie których Rosja dokonała m.in. aneksji Krymu i agresji na Ukrainę, przestała ona być nazywana partnerem, a została określona „zagrożeniem”, jest oczywistą oczywistością – zauważa były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Wiecej o szczycie NATO w czwartkowym numerze Codziennej.

Publikujemy w nim również rozmowę z z Urszulą Rusecką, wicerzecznik prawa sprawiedliwości dotyczącą zmian w partii. „ Rutyna w działaniu bywa zgubna. Potrzebni są ludzie z zewnątrz, politycy, którzy pracują w innych województwach, mają inną perspektywę – mówi „Codziennej”. Wchodzimy w wymagający czas. Wyzwaniem będą przyszłoroczne wybory parlamentarne. Musimy wprowadzić pełną mobilizację w strukturach partyjnych. Potrzebne są osoby, które mają świeże spojrzenie. Pełnomocnicy zostali powołani na początek na trzy miesiące. Ich praca będzie podlegała ocenie. Władze partii chcą wiedzieć, jak dokładnie wygląda sytuacja w terenie. - mówi Rusecka.
Stwierdza także ,że w sprawie wyborów samorządowych „chcemy wszystko ustalić z prezydentem. Uważamy, że wybory samorządowe powinny odbyć się wiosną 2024 r. To postulat między innymi wielu samorządowców. Pomiędzy wyborami parlamentarnymi a samorządowymi powinien być większy odstęp czasowy. To duże kampanie wyborcze, poważne wyzwania. W tej sprawie rozpoczynają się rozmowy z Kancelarią Prezydenta. Należy rozważyć wszystkie argumenty i wypracować wspólne stanowisko”

W czwartkowej Codziennej znajdą Państwo także analizę sytuacji po wyroku Sądu Najwyższego USA ws. aborcji. „W ubiegły piątek Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok, znosząc precedens wynikający z orzeczenia w sprawie Roe przeciwko Wade. Sędziowie stwierdzili, że prawo do aborcji nie jest usankcjonowane w amerykańskiej konstytucji, a sprawa ta leży w gestii ustawodawstwa poszczególnych stanów. Nie zlikwidowano jednak możliwości przerywania ciąży, jak twierdzą demokraci i obruszone środowiska pro-choice. – Kończy się przekonanie, że zmiany prawne przebiegają tylko w jednym kierunku – komentuje dla „Codziennej” Tomasz Terlikowski.”. Zachęcam do lektury!
 

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Jarosław Molga
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo