Brytyjczycy pomogą Gruzji, chronią ją przed cyberatakami

Wielka Brytania zapewni dodatkowe wsparcie Gruzji w obronie przed rosyjskimi cyberatakami - ogłosił w środę, przy okazji odbywającego się w Madrycie szczytu NATO, brytyjski premier Boris Johnson.

Kai Stachowiak, CC0, via Wikimedia Commons

- Mieszkańcy Gruzji każdego dnia znajdują się na linii frontu rosyjskiej agresji. Nie można pozwolić, aby (prezydent Rosji Władimir) Putin wykorzystał suwerenne instytucje Gruzji do ostrzenia noża swoich cybernetycznych zdolności. Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a ogłoszone dziś wsparcie ochroni nie tylko Gruzję, ale także Wielką Brytanię i wszystkie inne wolne demokracje zagrożone wrogimi działaniami Rosji

 - oświadczył Johnson.

Jak przekazał brytyjski rząd, obiecane wsparcie o wartości ponad 5 mln funtów pomoże sfinansować nową gruzińską strategię cyberbezpieczeństwa, w tym identyfikowanie i odpieranie ataków, a ponadto brytyjskie władze będą bezpośrednio współpracować z gruzińskim ministerstwem obrony.

W wydanym komunikacie brytyjski rząd wskazał, że Rosja od dawna wykorzystuje Gruzję jako poligon doświadczalny dla rozwijania zdolności cybernetycznych, a ta działalność sięga 2008 r., kiedy to architektura bezpieczeństwa kraju została sparaliżowana podczas wojny toczonej na terytorium gruzińskich regionów, Osetii Południowej i Abchazji. 

 

 


Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo