Prezydent Indonezji odwiedził Ukrainę

Prezydent Indonezji, który przyjechał na Ukrainę, napisał na Twitterze, że "ma nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy". Polityk ma spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a następnie wyruszyć do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem.

twitter.com/jokowi

"Wraz z merem Irpienia Ołeksandrem Markuszynem osobiście zobaczyłem zniszczenia domów i infrastruktury w wyniku wojny. Mam nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy"

- oświadczył Widodo, zamieszczając zdjęcie z podkijowskiego Irpienia.

Widodo poinformował także w mediach społecznościowych, że podróż koleją z Przemyśla do Kijowa "przebiegła sprawnie", a na miejscu indonezyjska delegacja, w tym pierwsza dama, została powitana przez przedstawicieli władz Ukrainy.

Prezydent Indonezji przekazał w niedzielę, że będzie wzywał władze rosyjskie i ukraińskie do rozpoczęcia dialogu na rzecz budowania pokoju między obydwoma walczącymi krajami. Zapowiedział, że zwróci się do Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie.

Jak pisze agencja Reutera, wizyta Widodo na Ukrainie ma także pomóc w odnalezieniu sposobów na zakończenie blokady eksportu ukraińskiego zboża na światowe rynki. Przed wybuchem wojny Ukraina była jednym z największych dostawców pszenicy do Indonezji. Prezydent wielokrotnie wyrażał swoje zaangażowanie w walkę ze spowodowanym przez inwazję Rosji na Ukrainę wzrostem cen żywności i energii, podsycającym inflację w wielu krajach świata.

Widodo jest przewodniczącym grupy państw G20 i jednym z sześciu światowych przywódców wyznaczonych przez ONZ na "orędowników" globalnej grupy reagowania kryzysowego GCRG, utworzonej w celu przeciwdziałania zagrożeniu głodem i nędzą, będącym konsekwencją wojny na Ukrainie.

We wtorek premier Włoch Mario Draghi przekazał po rozmowie z Widodo, że Putin wykluczył swoje bezpośrednie uczestnictwo w szczycie krajów G20, który odbędzie się w połowie listopada na indonezyjskiej wyspie Bali, ale być może wystąpi na jego forum zdalnie. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo