„Decyzja kluczowa dla Polski”. MON zadowolony ze zwiększenia wojskowej obecności w Polsce

- Zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski - stwierdził wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz i zauważył, że "stworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce oznacza, że stąd będą podejmowane wszystkie decyzje dotyczące wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO".

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

Ważna decyzja 

Wojciech Skurkiewicz ocenił, że utworzenie w Polsce kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce to "bardzo ważna decyzja prezydenta USA".

- Od dłuższego czasu zabiegamy o to, aby obecność amerykańska była coraz większa i wyraźna, gdyż jest absolutnie kluczowa z naszego punktu widzenia

- dodał.

- Trzeba się z tego bardzo cieszyć, bo właśnie stąd będą podejmowanie wszystkie decyzje dotyczące zaangażowania wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO

 - powiedział wiceminister obrony.

Szwecja i Finlandia w NATO 

Skurkiewicz porozumienie Turcji ze Szwecją i Finlandią w sprawie przystąpienia do NATO ocenił jako "przełomową decyzję". - Mam nadzieję, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które ratyfikują traktat mówiący o rozszerzeniu NATO  - powiedział. - To naprawdę bardzo ważna decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny - zaznaczył.

Według wiceszefa MON, Rosja w nowej strategii NATO powinna zostać jasno określona jako "potencjalne zagrożenie". - Dyskusja, która będzie toczyła się odnośnie dokumentów strategicznych, będzie rzutowała na przyszłość sojuszu i zaangażowanie poszczególnych krajów  - powiedział wiceminister.

- Wysiłek obronny sojuszu na wschodniej flance NATO musi być adekwatny do założeń

- dodał.

Decyzje Bidena 

W środę Joe Biden oprócz utworzenia stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce zapowiedział również zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu, wysłanie dwóch dodatkowych szwadronów F-35 do Wielkiej Brytanii, zwiększenie rotacyjnej obecności w krajach bałtyckich i Rumunii oraz rozmieszczenie dodatkowych sił obrony przeciwlotniczej w Niemczech i we Włoszech.

Biden oświadczył, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza.

- Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej "NATO-izację"

- podkreślił prezydent USA.

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo