Szef NATO: "Ukraina może na nas liczyć". Ujawnił szczegóły nowych planów wsparcia

- Ukraina może na nas liczyć tak długo, jak będzie to konieczne. Sojusznicy będą cały czas udostępniać istotną pomoc finansową i wojskową. Liderzy państw NATO dziś zgodzili się zwiększyć nasze wsparcie przez uzgodnienie kompleksowego pakietu pomocowego dla Ukrainy - oświadczył podczas konferencji prasowej w Madrycie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

TVP Info / screen

"Wojna Putina przeciwko Ukrainie zdruzgotała pokój w Europie i stworzyła największy kryzys bezpieczeństwa od II wojny światowej. NATO zareagowało siła i jednością. Przywództwo prezydenta Zełenskiego dało nam inspirację. Jestem szczęśliwy, że mógł dziś dołączyć do naszego spotkania"

- oświadczył szef NATO. 

Stoltenberg powiedział również, że "Ukraina może na nas liczyć tak długo, jak będzie to konieczne".

"Sojusznicy będą cały czas udostępniać istotną pomoc finansową i wojskową. Liderzy państw NATO dziś zgodzili się zwiększyć nasze wsparcie przez uzgodnienie kompleksowego pakietu pomocowego dla Ukrainy. Obejmuje on łączność, paliwo, sprzęt do zwalczania zagrożeń chemicznych, nuklearnych i biologicznych. W stosownym czasie pozwolimy Ukrainie przejść od starego systemu sowieckiego do nowoczesnego systemu NATO-wskiego"

- poinformował. 

"Wszystko to pokazuje nasze zobowiązanie wobec przyszłości Ukrainy. To zobowiązanie jest niezachwiane"

- powiedział. 

Stoltenberg dodał, że "mocna, niezależna Ukraina jest niezbędna dla stabilności obszaru euroatlantyckiego". 

Więcej sił NATO na wschodzie i nowa koncepcja strategiczna 

Szef NATO poinformował również, że zwiększone zostaną siły obrony na wschodnich obszarach NATO do 300 tysięcy żołnierzy. Stoltenberg mówił także o nowej koncepcji strategicznej NATO. 

"Poprzednią koncepcję uchwalono w 2010 roku, ta nowa znacznie różni się od wówczas uchwalonej. Mówi ona, że Rosja stanowi bezpośrednie i najważniejsze zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa"

- oświadczył. 

 

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

 

#Ukraina

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo