Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki przegrały w Łodzi z Serbią 0:3 w meczu drugiej rundy mistrzostw świata • • •

Na Rakowieckiej ostatni etap poszukiwania ofiar reżimów

Rozpoczął się kolejny etap poszukiwań ofiar zbrodni na terenie więzienia przy Rakowieckiej. „Za kilka tygodni będziemy mogli powiedzieć, że teren więzienia przy Rakowieckiej został przebadany i nie ma już na nim szczątków ofiar totalitaryzmów” - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Więzienie na Rakowieckiej
ipn.gov.pl

VIII etap prac Zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie dawnego więzienia na warszawskim Mokotowie (ul. Rakowiecka 37), to końcowe działania podejmowane przez IPN w tym miejscu, a ich celem – podobnie jak we wcześniejszych edycjach – jest weryfikacja terenu, próba odpowiedzi i sprawdzenia czy na obszarze dawnego więzienia znajdują się miejsca pochówków ofiar terroru niemieckiego i komunistycznego. Podczas trwającego etapu zostanie przebadany teren parkingu, wewnątrz kompleksu, od strony ul. Rakowieckiej i ul. Kazimierzowskiej. Według relacji świadków w tym miejscu mogło dojść do masowego pochówku ofiar zbrodni niemieckich z sierpnia 1944 r.

W to miejsce wsiąkła krew wielu ofiar dwóch równie przerażających systemów. O wszystkie te ofiary upomina się Instytut Pamięci Narodowej za pośrednictwem Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Poszukiwania ofiar tych systemów to jeden z fundamentów działania Instytutu Pamięci Narodowej.

 – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Przeprowadzono 7 etapów badań, podczas których sprawdzono m.in. teren wokół Pawilonu X i Pawilonu Śledczego (tzw. Pałac Cudów), teren przed tzw. ścianą śmierci oraz pobliski plac, a także teren za szpitalem więziennym. W latach 2019-2020 przeprowadzono także prace na obszarze pod tzw. Spacerniakami (zostały rozebrane wiosną 2019 r.). W minionym roku przebadano także pas wokół Pawilonu N. W wyniku dotychczasowych badań (2016-2021) odnaleziono szczątki ponad 30 osób, odkryto wiele przedmiotów (w tym przedmioty osobiste), a także fragmenty dawnych zabudowań więziennych. 

 

 Źródło: ipn.gov.pl

#poszukiwania IPN #prof. Krzysztof Szwagrzyk #zbrodnie reżimów

(redakcja)
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo