Biden w rozmowie ze Stoltenbergiem: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA

- W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA. Stworzymy zdolności do reakcji na całej flance wschodniej - powiedział dziś prezydent USA, Joe Biden, podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem.

screen TVP Info

Podczas rozpoczęcia szczytu NATO w Madrycie, Joe Biden w rozmowie ze Stoltenbergiem zapowiedział, że Stany Zjednoczone "potwierdzą zobowiązanie do obrony każdego centymetra kwadratowego naszego [należącego do NATO] terytorium". Dodał, że artykuł 5. o sojuszniczym wsparciu jest "nienaruszalny".

- Witamy Finlandię i Szwecję, które złożyły wniosek o członkostwo. Ta decyzja umocni NATO i poprawi sytuację bezpieczeństwa. To jednoznaczny sygnał, że NATO jest mocne, zjednoczone i będziemy nadal przyczyniać się do naszej zbiorowej obrony - powiedział Joe Biden.

- Postanowiliśmy wysłać dodatkowe oddziały amerykańskie, zwiększając je do 100 tys. Będziemy kontynuować reakcję na zagrożenie bezpośrednio w konsultacji z naszymi sojusznikami. Utworzymy w Polsce stałą kwaterę V korpusu armii USA i stworzymy zdolności do reakcji na całej flance wschodniej. Zwiększymy nasze zdolności do wielkości brygady, zarówno jeśli chodzi o siły powietrzne, jak i lądowe. Wyślemy dwie dodatkowe eskadry do Wielkiej Brytanii

- zapowiedział prezydent USA.

Biden zadeklarował, że USA i NATO będą w stanie odpowiadać na "zagrożenia we wszystkich kierunkach".

- W momencie, gdy Putin zdruzgotał pokój w Europie, USA musiały zareagować, co pokazało, że NATO jest ważniejsze niż kiedykolwiek - powiedział.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo