Prezydent Duda przed szczytem NATO: Rosja bez ogródek grozi państwom bałtyckim i Polsce

Rosja jest zagrożeniem dla państw NATO, szczególnie tych na wschodniej flance. Rosja bez ogródek grozi i państwom bałtyckimi i słyszeliśmy też wielokrotnie wypowiedzi z groźbami pod adresem Polski. Chciałbym, żeby znalazło to odzwierciedlenie w postanowieniach tego szczytu - powiedział przed rozpoczęciem szczytu NATO w Madrycie prezydent RP Andrzej Duda.

screen TVP Info

Dziś rozpoczynają się oficjalne obrady podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. Przed rozpoczęciem posiedzenia, prezydent Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami relacjonował, że odbyło się wiele rozmów kuluarowych dotyczących bieżącej sytuacji.

- Byłem wielokrotnie pytany też, w jaki sposób my postrzegamy teraz sytuację na Ukrainie, jak wygląda kwestia obecności uchodźców - mówił prezydent.

Jak wskazywał, rozmowa dotyczyła także tego, "jakie są ustalenia i co jeszcze jest negocjowane".

- Przede wszystkim dwa zasadnicze założenia i wielkie nadzieje, które, wierzę w to głęboko, zostaną spełnione. Po pierwsze jedność, jedność i jeszcze raz jedność. A po drugie - solidarność, bo to jest w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego najważniejsze

 - kontynuował.

Prezydent ocenił, że niewątpliwie wielkim osiągnięciem NATO było to, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę państwa Sojuszu w tak zdecydowany sposób stanęły razem, solidarnie i wspólnie działają, Ukrainie jest udzielana pomoc, dzięki czemu - jak mówił - "Ukraina nadal trwa wobec potęgi jednak militarnej, jaką jest Rosja".

Prezydent mówił, że "Rosja jest zagrożeniem dla państw NATO, szczególnie tych na wschodniej flance".

Nowa koncepcja, gdzie zasadniczo zmieniony został aparat pojęciowy, jest bardzo ważna. Rosja przestaje być partnerem NATO. (...) Rosja bez ogródek grozi i państwom bałtyckimi i słyszeliśmy też wielokrotnie wypowiedzi z groźbami pod adresem Polski. Chciałbym, żeby znalazło to odzwierciedlenie w postanowieniach tego szczytu. Na pewno będzie mowa o wzmocnieniu bezpieczeństwa, o tych wszystkich zagadnieniach, które nas interesują

- mówił prezydent Duda.

- NATO to jednak nie tylko wschodnia flanka, to są także inne części świata, to koncepcja NATO 360, więc na pewno będziemy dyskutowali o problemie relacji z Chinami i tych wszystkich kwestii, które są sprawami bieżącymi, problem potencjalnego kryzysu żywnościowego wywołanego przez Rosję atakiem na Ukrainę, tego wszystkiego, co w przestrzeni światowej jest ważne - dodał.

Andrzej Duda ocenił, że podczas szczytu będą "odzwierciedlone zapowiedzi wzmocnienia i pewnych koncepcji wzmocnienia bezpieczeństwa, także poprzez zmianę podejścia do obecności sojuszu na wschodniej flance".

- To de facto to, co mówiliśmy, że enhanced forward presence musi być przekształcone w enhanced forward defence, za tym musi pójść wzmocnienie ilościowe tego bezpieczeństwa, w przypadku gdyby następował wzrost zagrożenia

- powiedział.

Podczas zaplanowanego do 30 czerwca szczytu NATO z udziałem m.in. prezydenta USA Joe Bidena, prezydenta Polski Andrzeja Dudy i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, ma zostać przyjęta nowa Koncepcja Strategiczna, czyli kluczowy dokument, który będzie zawierał cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę. Polskę na szczycie reprezentują także szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSZ Zbigniew Rau.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo