Domowe sposoby na ślimaki. Podpowiadamy najskuteczniejsze

Ślimaki w ogrodzie potrafią obficie nabroić. Gdy zagości ich większa gromada, nasze rośliny mogą zniknąć w mgnieniu oka. Na taką okoliczność, potrzebna będzie interwencja. Przedstawiamy domowe sposoby na ślimaki, które skutecznie wyeliminują ich obecność.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@Rollstein

Ślimak. Istota wyglądająca z pozoru niewinnie, choć dla ogrodu to stanowi spore niebezpieczeństwo. O ile pojedyncze ślimaki nie wyrządzą wielkich szkód, o tyle ich plaga najpewniej zniszczy wiele roślin. Nie są wybredne. Za cel obiorą zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie; chętnie wykończą też drzewa i krzewy.

Jeśli nie widzimy ich gołym okiem, ślimaki w ogrodzie możemy poznać po śladach. W liściach pozostawiają długie otwory o ostrych kątach. W miejscu bytowania ślimaków widoczna jest smuga zaschniętego śluzu. To ścieżka, jaką przebyły po roślinie. Szczególnie nie oszczędzają młodych, kiełkujących roślin, pozostawiając po nich łysą łodygę. Z warzyw, najchętniej zjedzą sałatę, warzywa kapustne oraz fasolę.

Rodzajów ślimaków w ogrodzie wystepuje cała masa. Można je podzielić na ślimaki nagie i z muszlami.

Te pierwsze to najczęściej pomrowiki polne, śliniki czy pomrowy. Najaktywniejsze są późnym wieczorem, w godzinach 21-1, choć - gdy jest chłodno i deszczowo - rozrabiają w biały dzień. Ślimaki nagie najlepiej czują się w średnio wilgotnej glebie. Zbyt sucha bądź zbyt wilgotna to dla nich śmiertelne zagrożenie.

Ślimaków z muszlami najskuteczniej szukać na młodych roślinach. Podobnie jak nagie, ślimaki z muszlami są aktywne w nocy, ale także w deszczowe dni. W kontekście zagrożenia dla ogrodu, stanowią nieporównanie mniejsze zagrożenie, niż ślimaki nagie.

Domowe sposoby na ślimaki

Niepotrzebna będzie ingerencja człowieka, jeśli ślimaków w ogrodzie jest niewiele. Wówczas poradzą sobie z nimi pożyteczne zwierzęta. Jeśli jednak pojawi się cała plaga, trzeba działać. Jakie poleca się sposoby na ślimaki? Zanim sięgnie się po chemikalia, warto spróbować prostych rozwiązań. 

Gdy ślimaki z muszlami są najaktywniejsze, można je pozbierać do naczynia i przetransportować z dala od ogrodu. Dla świętego spokoju swojego i sąsiadów, nie warto przerzucać ich przez siatkę.

Ślimaki nagie warto zwabić w jedno miejsce. Na wilgotnej glebie połóż kawałek materiału, deskę czy liść kapusty. Nadadzą się też pokrojona marchewka, jabłko, kawałek buraka czy ziemniaka. Później postępuj zgodnie ze wskazówkami z akapitu powyżej.

W ogrodzie można też posadzić rośliny, których ślimaki nie tolerują. Jest ich cała masa, choć najpopularniejsze z nich to czarny bez, floks czy nasturcja. Między roślinami warto rozłożyć gałązki bzu czarnego czy krwawnika.

Ciekawostka: Piwo! Ślimaki uwielbiają piwo! Skutecznym sposobem na zwabienie ślimaków jest umieszczenie w ziemi pojemnika z piwem. Dobrze skonstruowana pułapka nie pozwoli wydostać się ślimakom do naszego przybycia.

Jakie jeszcze domowe sposoby na ślimaki warto wypróbować? Leżąca luzem na ogrodzie sterty gałęzi, kamienie czy materiały budowlane to luksusowa kryjówki dla ślimaków. Najlepiej prędko to uprzątnąć.

Warto zadbać o sam trawnik. Regularne koszenie zniechęci ślimaki do bytowania. Te najlepiej odnajdują się w wysokiej trawie i zaroślach.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, podlewajmy ogród z samego rana. Wieczorem nie będzie tak wilgotno, przez co ślimaki nie skorzystają z zaproszenia.

Skuteczne mogą się okazać naturalne bariery wokół konkretnych roślin, wyraźnie smakujących ślimakom. Można rozsypać rozdrobnione skorupki jajek, popiół drzewny czy drobne kamienie. Ze skutecznością tego sposobu bywa różnie, ale zapora na pewno utrudni żerowanie.

Sól na ślimaki w ogrodzie – czy to dobry pomysł? I tak, i nie. Sól uszkadza ciała ślimaków, ale jest równie niebezpieczna dla roślin. Rozsypując sól, dojdzie do nadmiernego zasolenia gleby i obumierania uprawianych roślin. Jeśli chcesz wypróbować sól na ślimaki w ogrodzie, wyeliminuj jej kontakt z grządkami.

 

 Źródło: muratorom.pl, poradnikogrodniczy.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo