Rosjanie prowadzą politykę dyskryminacji językowej

Ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń powiedział, że "na tymczasowo okupowanych terytoriach Rosjanie prowadzą politykę dyskryminacji językowej, starając się wyrugować język ukraiński, co ma posłużyć demontażowi ukraińskiej państwowości".

By В.С.Білецький - В.С.Білецький, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27342333

"Zagrożenie języka ukraińskiego jest równoznaczne z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, istnienia narodu ukraińskiego i państwa ukraińskiego, ponieważ język jest rodzajem kodu narodu, a nie tylko środkiem komunikacji"

- mówił rzecznik na konferencji prasowej w Kijowie.

Podkreślił, że jeżeli język ukraiński nie będzie w pełni funkcjonował we wszystkich dziedzinach życia i na całym terytorium kraju, narodowi ukraińskiemu grozi utrata tożsamości.

Fakty dyskryminacji językowej (Kremiń nazywa je dosadnie „językobójstwem”) zaobserwowano przede wszystkim w takich dziedzinach jak oświata, kultura, sfera medialna, obieg dokumentów, reklama zewnętrzna.

Wśród przejawów dyskryminacji językowej wymienił wyłączanie kanałów telewizyjnych i radiowych nadających w języku ukraińskim i uruchomienie na ich miejsce rosyjskich kanałów propagandowych, a także porwania i zabójstwa ukraińskich dziennikarzy. Takie przypadki opisano między innymi w Melitopolu, Nowej Kachowce, Tawrijsku, Berdiańsku, Enerhodarze i Chersoniu.

Odnotowano także 22 przypadki zmiany języka wykładowego w szkołach z ukraińskiego na rosyjski, prowadzenia lekcji według rosyjskich programów nauczania, zwalniania dyrektorów szkół z powodu odmowy współpracy z okupantem, wykreślania z nauczania takich przedmiotów jak literatura i język ukraiński czy historia Ukrainy - wyliczył rzecznik.

Znane są przypadki porywania nauczycieli czy dyrektorów szkół oraz tworzenia tak zwanych obozów językowych w celu przekwalifikowania pracowników pedagogicznych przed nowym rokiem szkolnym - uzupełnił.

„Językobójstwu” podlega też sfera obiegu dokumentów, zmieniane są nazwy ulic. Zmieniono język ceremonii i uroczystości (na przykład udzielania ślubów)

– zaznaczył Kremiń. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo