Stoltenberg: Wojna na Ukrainie pokazuje, jakie jest ryzyko energetycznego uzależnienia od państw autorytarnych

Wojna na Ukrainie uzmysłowiła wszystkim ryzyko, jakie niesie za sobą uzależnienie się od reżimów autorytarnych, w tym przypadku Rosji, w dziedzinie nośników energii - powiedział we wtorek w Madrycie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Johannes Jansson/norden.org, CC BY 2.5 DK , via Wikimedia Commons

- Podczas szczytu omówimy wszystkie kwestie, które mają związek z naszym bezpieczeństwem. Rosyjską wojnę na Ukrainie, terroryzm cybernetyczny, przełomowe technologie, a także wiele innych zagrożeń i wyzwań

 - oświadczył Stoltenberg przed rozpoczęciem szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

- Jesteśmy świadkami technologicznej rewolucji. Rewolucja w dziedzinie "zielonej energii" może też przynieść ogromne korzyści dla wojska. Dziś najlepsze samochody to samochody elektryczne. Wierzę, że w przyszłości najbardziej zaawansowane pojazdy bojowe i najbardziej odporne siły zbrojne będą niezależne od paliw kopalnych

- ocenił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zwrócił też uwagę na fakt, że wojna na Ukrainie uświadomiła wszystkim niebezpieczeństwo zbytniej zależności od towarów sprowadzanych z reżimów autorytarnych. - Sposób w jaki Rosja posługuje się energią - używa jej jako broni - pokazuje, że należy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej i gazu. Jednocześnie, nie możemy zamienić jednej zależności na drugą. Bardzo wiele nowych, zielonych technologii i metali ziem rzadkich potrzebnych do ich produkcji pochodzi z Chin. Musimy zdywersyfikować nasze źródła energii i naszych dostawców  - postulował Norweg.

Zastrzegł jednocześnie, że NATO nie postrzega Chin jako przeciwnika, ale jest zaniepokojone coraz bliższymi więzami Pekinu z Moskwą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

 

 


Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo