Szefowie państw G7 potwierdzają wsparcie dla Ukrainy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił we wtorek po zakończeniu obrad szczytu G7, że kraje wchodzące w skład tej grupy „zdecydowanie i stanowczo opowiadają się po stronie Ukrainy”. „Jesteśmy zdecydowani wspierać odbudowę Ukrainy, organizując międzynarodową konferencję na temat odbudowy i tworząc międzynarodowy plan odbudowy” – zadeklarowali szefowie G7 w końcowym komunikacie.

pixabay

„Wspieramy Ukrainę w jej obronie i dajemy jej perspektywę na przyszłość”

– powiedział Scholz na podsumowanie trzydniowego szczytu G7 w Bawarii, podkreślając, że tegoroczne spotkanie odbyło się „w bardzo szczególnym czasie”.

Jak dodał, spotkanie przywódców Niemiec, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji i Japonii udowodniło „jedność i determinację w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji”.

„Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą od 125 dni. Jako grupa silnych gospodarczo demokracji kraje G7 potępiają tę bezlitosną wojnę. Atak rakietowy na centrum handlowe w ukraińskim mieście Krzemieńczuk w poniedziałek, w którym zabitych lub rannych zostało wiele osób, jest kolejnym dowodem na to, że prezydent Rosji Władimir Putin kontynuuje brutalną agresję wobec ludności (ukraińskiej - red.)” – podkreślił Scholz.

Kwestii powojennej odbudowy Ukrainy powinna być poświęcona specjalna konferencja - zaznaczył szef niemieckiego rządu. Odbudowa kraju po ogromnych zniszczeniach to „gigantyczne zadanie, wymagające wysiłku przez wiele lat” – dodał. Plany wspólnego przygotowania takiego spotkania potwierdziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – poinformował Scholz.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo