Nadmierne pocenie się. Jak temu zaradzić?

O ile pocenie nie wydaje się higieniczne czy nadzwyczaj przyjemne, o tyle sam proces pozwala na utrzymanie pożądanej temperatury ciała. Nie ma powodów do obaw, gdy pocimy się podczas aktywności fizycznej, stresu czy upalnego letniego dnia. Co innego, gdy mowa o krępującej przypadłości nadpotliwości. Nadmierne pocenie się – o jakich schorzeniach może świadczyć?

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@radesky

Nadpotliwość dotyka ok. 3 proc. ludzi na świecie. Czym się przejawia? Organizm wydziela znacznie więcej potu, niż potrzebuje do utrzymania pożądanej termoregulacji ciała. Nadmierne pocenie się to przejaw zwiększonej aktywności gruczołów potowych. Problem nadpotliwości najczęściej objawia się w okolicy pachowej, dłoni oraz stóp. Jakie są tego przyczyny?

Nadmierna potliwość

Na naszym organizmie znajdują się trzy miliony gruczołów potowych. Aż jedna trzecia znajduje się w wokół pach, a także na dłoniach i stopach. To nimi z organizmu wydobywa się pot; cały proces służy odpowiedniej termoregulacji organizmu.

Ciekawostka: Ile potu wydobywa się każdego dnia? W dużej mierze zależy to od stylu prowadzonego życia. Może to być kilka mililitrów, ale może to być także – w przypadku intensywnej aktywności fizycznej – nawet kilka litrów!

Przyczyny nadmiernego pocenia się dzielą się na pierwotne oraz wtórne. Ta pierwsza uwarunkowana jest genetycznie; nie wynika z obecności konkretnej jednostki chorobowej.

Inaczej ma się sprawa w przypadku wtórnej nadpotliwości. Tą można powiązać ze współistnieniem innych schorzeń czy chorób, jak na przykład:

  • Gruźlica czy bruceloza – charakterystycznie nadpotliwość doskwiera nocą,
  • Nadczynność tarczycy – przy tym występuje utrata masy ciała czy kołatanie serca,
  • Cukrzyca – nagłe spadki cukru można powiązać z nadmierną potliwością,
  • Choroba Parkinsona – nadmierna potliwość przy drżeniu mięśni,
  • Nowotwór układu chłonnego – tutaj występują charakterystyczne nocne poty,
  • Gruźlica – zlewne, nocne poty,
  • Zawał serca – nagłe uderzenia gorąca i nadmierna potliwość,
  • Menopauza – nocne pocenie się,
  • Grypa – potliwość wynika z gorączki,
  • Otyłość – nadmierne pocenie się przy relatywnie małym wysiłku.

Nadmierne pocenie się może być też pokłosiem prowadzenia niezdrowego stylu życia, stosowania niewłaściwej diety, spożywania zbyt dużych ilości kofeiny czy przyjmowania konkretnych leków.

Pocenie w nocy

Nadmierne pocenie się w porze nocnej często bierze się z przyjmowanych leków przeciwdepresyjnych oraz sterydowych. Oprócz tego, na zlewne poty mogą mieć wpływ bezdech w trakcie snu, czy zmiany hormonalne, ściśle powiązane z menopauzą.

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy

Nadpotliwość w okolicach głowy i twarzy nie musi od razu zwiastować szeregu schorzeń czy chorób. Niedogodność częściej dotyka kobiet. Spływający z twarzy makijaż czy mokre od potu - w wielu przypadkach długie – włosy – to jedne z przyczyn nadmiernego pocenia się głowy i twarzy.

Ponadto, geneza może brać się z problemów hormonalnych czy okresu dojrzewania, kiedy pojawiają się trądzik i zmiany skórne. Za nadmiernym poceniem się głowy i twarzy oraz nocnymi potami może stać także menopauza.

Nadmierne pocenie się - zapobieganie i ewentualne leczenie

Zadbaj o higienę osobistą - to absolutny numer jeden, gdy mowa o problemie nadpotliwości. Pamiętaj o regularnej zmianie bielizny i ubrań. Przy takiej dolegliwości, warto postawić na ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów; między innymi len czy bawełna. Wybierając się na aktywność fizyczną, należy sięgać po ubrania odprowadzające wilgoć na zewnątrz.

Nadmierne pocenie się można też ograniczyć, rezygnując z doprawiania potraw ostrymi przyprawami. Na pewno pomoże odstawienie czy redukcja spożycia alkoholu, kofeiny oraz owoców cytrusowych.

Kolejna podstawa to nawadnianie organizmu. Najlepiej, by wypijać ok 2-2,5 litra płynów dziennie.

Wszystko to warto zastosować, gdy chcemy pozbyć się problemu nadpotliwości wtórnej. Gdy zdiagnozowano u nas nadpotliwość pierwotną, niezbędne będzie wdrożenie terapii.

Lekarze zalecają pacjentom stosowanie antyperspirantów oraz doustnych środków farmakologicznych, w tym m.in. leków cholinergicznych - te odpowiadają za hamowanie procesu przenoszenia przywspółczulnych impulsów nerwowych.

Leczeniu poddaj się wyłącznie pod kontrolą lekarza!

 Źródło: cefarm24.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo