68-kilogramowy bursztyn w gdańskim muzeum. Trafi do księgi rekordów Guinnessa?

Ważąca 68 kilogramów bryła bursztynu znajdująca się w gdańskim muzeum może trafić do księgi rekordów Guinnessa. We wtorek w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie odbędzie się jej oficjalne ważenie.

Obraz Hans Braxmeier z

We wtorek w Muzeum Bursztynu w Gdańsku zostanie oficjalnie zważony jeden z najcięższych eksponatów. Jeśli potwierdzi się jego waga, zostanie on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii "najcięższa bryła bursztynu".

Jak przekazał rzecznik prasowy gdańskiego muzeum dr Andrzej Gierszewski bursztyn znajdujący się w zbiorach muzeum jest "największy, najcięższy i wyglądem przypomina kosmiczną skamieniałość".

"Dotychczasowy rekordzista to ponad pięćdziesięciokilogramowa bryła z Sumatry. Jej gdański odpowiednik, który zakupiono do kolekcji dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, to również bursztyn z Sumatry"

- wskazał Gierszewski.

Bursztyn został zakupiony w 2021 roku i waży 68 kilogramów.

Wtorkowa uroczystość będzie dostępna tylko dla 68 osób, którym udało się zdobyć wejściówki na oficjalną próbę ustanowienia rekordu.

Wezmą w niej udział również przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa oraz eksperci, którzy najpierw potwierdzą autentyczność bryły, a następnie ją zmierzą.

Dr Gierszewski wskazał, że w Gdańsku ustanowiono rekord Guinnessa w 2000 roku. "1 grudnia 2000 roku ponad 10 000 gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków. Fetowanie nowego tysiąclecia zbiegło się z pierwszym koncertem, zagranym przez nowy carillon, zainstalowany na wieży Ratusza Głównego Miasta" - tłumaczył.

Wielka bryła bursztynu jest eksponowana w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, który znajduje się w Wielkim Młynie.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo