NATO wzmocni wschodnią flankę

We wtorek rozpoczyna się szczyt NATO w Madrycie. Polska delegacja na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i wicepremierem oraz ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem ma zabiegać o zwiększenie zaangażowania sojuszu w regionie. W świetle wczorajszych słów szefa sojuszu Jensa Stoltenberga, który zapowiedział ponad siedmiokrotne zwiększenie sił szybkiego reagowania – z 40 do 300 tys. żołnierzy, polskie postulaty są całkowicie realne. O znaczeniu szczytu NATO i nie tylko o tym przeczytacie Państwo już we wtorkowej Gazecie Polskiej Codziennie – na papierze oraz online.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

We wtorek w Madrycie rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskę będą reprezentowali prezydent Andrzej Duda i wicepremier oraz minister obrony Mariusz Błaszczak. Podczas tego wydarzenia ma zostać zatwierdzona nowa Koncepcja Strategiczna NATO. W przeddzień szczytu przedstawiciele polskiej delegacji spotkali się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, aby omówić scenariusze i postulaty polskiej delegacji. 

Tymczasem już na konferencji zapowiadającej szczyt w Madrycie, szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie zdolności Sojuszu do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. W tym kontekście wymienił m.in. większe ilości sprzętu i zapasów zaopatrzenia wojskowego, wzmocnienie obrony powietrznej i dowodzenia oraz ulepszenie planów obronnych z siłami przydzielonymi do obrony konkretnych sojuszników. W kwestii współpracy, Stoltenberg wskazał Polskę, przekonując, że to jeden z najważniejszych sojuszników w NATO. Zapowiedział również ponad siedmiokrotne zwiększenie sił szybkiego reagowania – z 40 do 300 tys. żołnierzy.  Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie.

We wtorkowej „Codziennej” także:

Lis w tarapatach

Tomasz Lis jako redaktor naczelny „Newsweeka” miał dopuszczać się mobbingu wobec pracowników. – Myślę, że jeśli Państwowej Inspekcji Pracy zależy na dobrym wizerunku, to powinna przeprowadzić kontrolę. Inspekcja jest instytucją, która może pomóc pracownikom – mówi Bożena Borys-Szopa, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Uwaga na tropikalne upały!

Wysokie temperatury w Polsce już dają się we znaki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że najbliższy tydzień przyniesie tropikalne upały, a w środę temperatura może osiągnąć do 36 stopni Celsjusza.

Wzrosną świadczenia seniorów

Ponieważ 1 lipca wchodzą w życie zmiany w Polskim Ładzie, m.in. stawka podatku PIT spadnie z 17 do 12 proc., wzrosną emerytury osób, których świadczenie przekracza 2,5 tys. zł brutto. Znaczne, bo sięgające nawet 13-14 proc. podwyżki obejmą wszystkich emerytów dzięki waloryzacji świadczeń w marcu 2023 r.

Biden chce tarczy antyinflacyjnej

W związku z rekordowymi cenami paliw w USA, prezydent Joe Biden wezwał Kongres do tymczasowego zawieszenia federalnego podatku od benzyny i dania Amerykanom „odrobiny wytchnienia”. Polski rząd wprowadził podobne rozwiązania już na początku tego roku.

Rosjan można pokonać

Wystawa pt. „Za wolność naszą i waszą” odwołuje się do historycznej maksymy, która znajduje swoje odzwierciedlenie w teraźniejszości. Ukraina nie tylko walczy o swoją suwerenność i niepodległość, ale broni Polski i całej Europy – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w poniedziałek podczas otwarcia ekspozycji zniszczonego na Ukrainie rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie.

„Codzienna” we wtorek to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.
 

 

 


Źródło: niezalezna.pl,

#Gazeta Polska Codziennie

Paweł Woźniak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo