Więcej HIMARSów dla Ukrainy. Pentagon: czynią z nich dobry użytek

Ukraińcy czynią dobry użytek z przekazanych im systemów artylerii rakietowej HIMARS, uderzając w ośrodki logistyczne, stanowiska dowodzenia i zgrupowania wojsk - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Urzędnik stwierdził też, że Rosji może zacząć brakować dowódców wysokiego szczebla.

fot. Sgt Anthony Ortiz - http://www.defenseimagery.mil/imageRetrieve.action?guid=c80cf23481b661199f4cb66197806821ed619725&t=2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26489891

"Wszystkie wskazania mówią nam, że korzystają z nich bardzo dobrze" - powiedział oficjel podczas telefonicznego briefingu dla dziennikarzy. Jak dodał, Ukraińcy używają precyzyjnych rakiet do rażenia m.in. składów amunicji, stanowisk dowodzenia i kontroli oraz "dużych koncentracji wojsk".

Dodał, że w ciągu dwóch tygodni Ukraina powinna otrzymać drugą partię czterech wyrzutni HIMARS, a szkolenia z użytkowania systemu odbywają się zarówno na sprzęcie, jak i zdalnie.

Odnosząc się do wzmożonego ostrzału rakietowego Kijowa i innych miast, urzędnik przyznał, że nie wie dokładnie, jaki cel za tym stoi.

"W ubiegłym tygodniu było więcej wystrzelonych rakiet, niż widzieliśmy w ostatnich tygodniach. Nie potrafię powiedzieć dokładnie dlaczego"

- powiedział. Dodał, że może to mieć związek z odbywającym się szczytem G7 lub dostarczeniem systemów HIMARS. Oficjel powiedział jednak, że celem przynajmniej jednej z rakiet, która uderzyła w blok mieszkalny w Kijowie, była znajdująca się w pobliżu fabryka amunicji.

Przedstawiciel resortu chwalił postawę ukraińskich żołnierzy w trakcie walk o Siewierodonieck. Jak stwierdził, choć Ukraińcy wycofali się z miasta po wielotygodniowej bitwie, sprawili, że Rosja poniosła duże straty.

"To naprawdę coś, o czym pewnie będziemy wszyscy uczyć się w przyszłości"

- powiedział.

Komentując doniesienia o powoływaniu przez Rosjan oficerów rezerwy z uwagi na znaczące straty wśród dowódców, urzędnik stwierdził, że to możliwe, że Rosji zaczyna brakować wysokich rangą oficerów.

"Fakt, że Rosjanie mówią o rezerwach pokazuje, jaki efekt dla ich wojska mają działania Ukraińców" - powiedział.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Ukraina

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo