Utwory rosyjskich muzyków zakazane, ale... Na Ukrainie powstanie "biała lista" artystów potępiających inwazję

Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków, lecz przewidziano wyjątek w postaci tzw. białej listy z nazwiskami artystów potępiających inwazję; aby znaleźć się na tej liście, należy złożyć deklarację poparcia dla suwerenności Ukrainy - przekazał w poniedziałek resort kultury tego państwa.

Pexels

Jak zaznaczono w komunikacie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina, w deklaracji powinny znaleźć się: poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach, czyli wraz z Krymem i terytoriami okupowanego Donbasu, wezwanie do zakończenia agresji Rosji przeciwko sąsiedniemu krajowi, a także zgoda na publikację oświadczenia artysty.

Ponadto, rosyjski wykonawca nie może angażować się w działania wspierające inwazję Kremla ani znajdować się na liście osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy powinna otrzymać stosowny dokument od artysty, jego przedstawiciela lub organizatora koncertów z udziałem obywatela Rosji - dodano w komunikacie. Decyzję o wpisaniu wykonawcy na "białą listę" podejmuje SBU w porozumieniu z resortem kultury.

19 czerwca ukraińskie władze poinformowały o wprowadzeniu zakazu importu książek z Rosji i Białorusi, a także nadawania rosyjskiej muzyki w transporcie publicznym i w mediach elektronicznych. Decyzją Rady Najwyższej (parlamentu) przewidziano również zwiększenie promocji muzyki ukraińskiej oraz wykorzystanie w większym stopniu języka ukraińskiego w radiu i telewizji.

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, część rosyjskich artystów otwarcie sprzeciwia się wojnie. Do najbardziej znanych należy lider rockowego zespołu DDT Jurij Szewczuk.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo