Rosjanie usunęli polskie flagi w Katyniu. Szef MSZ wskazuje na prowokację i chęć zemsty

Rosjanie usunęli polskie flagi w Katyniu. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz ocenił, że "pokazuje to jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj odeszła Rosja".

Autorstwa Dennis Jarvis from Halifax, CanadaPLEASE, NO invitations or self promotions, THEY WILL BE DELETED. My photos are FREE to use, just give me credit and it would be nice if you let me know, thanks. - Russia_3848 - The Colour of Blood, CC BY-SA

Wiceszef MSZ był w niedzielę gościem Wiadomości na antenie TVP Info. Podczas rozmowy Marcin Przydacz został zapytany o zdjęcie przez władze rosyjskie polskich flag z cmentarza wojennego w Katyniu.

"Polski konsul podjął natychmiastową interwencję w strukturach władzy rosyjskich tam na miejscu. Zresztą dochodziło do bardzo nieprzyjemnych scen, bo polski konsul w naturalny sposób powoływał się na dotychczasowe ustalenia, ale także powoływał się na normy cywilizacyjne"

- podkreślił wiceminister.

"Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zaprzecza, że tam zginęli polscy oficerowie i ta polska flaga powinna wisieć. Rosja robi to prowokacyjnie. Zdejmuje po to tę flagę, aby wywołać niepokoje, ale też w duchu pewnie jakieś emocjonalnej próby zemsty"

- ocenił.

Wskazał też, że MSZ będzie interweniować w tej sprawie, ale jak zaznaczył "nie spodziewa się spektakularnej zmiany polityki".

"Rosja prowadzi agresywną politykę. Widzi także naszą twardą postawę. Tam, gdzie nie może nas w jakiś inny sposób zaczepić to będzie starała się wywołać takie małe kryzysy"

- powiedział.

"Próba zdejmowania flagi z polskiego cmentarza jest absolutnie nieakceptowalna, ale też pokazuje jak daleko od standardów cywilizacyjnych dzisiaj odeszła Rosja"

- dodał wiceszef MSZ.

O sprawie usunięcia flag polskich z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu informował niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych - jednego z flagą Rosji i drugiego - pustego, z przystawioną drabiną.

"Wyrażę ogólną opinię. Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej. Uważam, że ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję – należy zdjąć flagę Polski. Katyń to rosyjski cmentarz, to rosyjska historia"

- napisał pod zdjęciem mer Smoleńska

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo