Polska najważniejszym państwem w regionie? Kaczyński w Inowrocławiu: „Z czasem może się tak stać"

- Musimy walczyć o status państwa podmiotowego, bo nie wszyscy w Europie chcą nam to przyznać. Z czasem możemy uzyskać status państwa, które w regionie jest zdecydowanie najważniejsze - przyznał twierdząco prezes PiS Jarosław Kaczyński w Inowrocławiu.

Jarosław Kaczyński
twitter.com/@pisorgpl

"Naprawiamy nasze państwo, ale my także walczymy o to, żeby to państwo poprawiło swoją pozycję, a z czasem także poprawiło swój status i oczywiście swoje bezpieczeństwo"

- mówił Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami i działaczami w Inowrocławiu.

Jak wskazał, status państwa, w odróżnieniu od pozycji, jest trwały.

"Na przykład Stany Zjednoczone mają status mocarstwa: mają broń nuklearną, potężną armią, są stałym członkiem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, mają ogólnoświatowe wpływy - więc są supermocarstwem. Kraje jak Wielka Brytania czy Francja - można powiedzieć, że mają status takich mocarstw drugiego czy nawet już trzeciego rzędu, ale mają. Natomiast my musimy ciągle walczyć o ten pierwszy szczebel - bo nie wszyscy chcą nam to przyznać - to znaczy: status państwa podmiotowego"

- mówił lider PiS.

"Państwa podmiotowego - takiego, które nie jest państwem uzależnionym, zklientyzowanym. Bo tak nas ta poprzednia władza próbowała ustawiać i niektórzy w Europie ciągle uważają, że tak powinno być. Dlatego tę naszą opozycję - która jest taka, jak każdy widzi - tak bardzo popierają"

- dodał Kaczyński.

Polska stanie się najważniejszym państwem w regionie?

Prezes PiS ocenił, że "z czasem możemy uzyskać status państwa, które w tym regionie jest traktowane jako zdecydowanie najważniejsze, choć oczywiście nie oznacza to, że możemy dążyć do jakiejś dominacji, bo na to się nasi sąsiedzi z pewnością nie zgodzą".

"Słyszę często takie opowieści różnych publicystów i przestrzegam przed tym, bo to są tak zwane marzenia ściętej głowy, nie ma co ich snuć. Musimy mówić o synergii - jeżeli będziemy działali razem, to będziemy po prostu silniejsi, nieporównanie silniejsi, także w Europie"

- stwierdził Kaczyński. Podkreślił, że Polska może odgrywać rolę największego państwa regionie "zawsze bardzo delikatnie i kulturalnie wobec naszych sojuszników".

"My musimy być pod tym względem zręczni i ostrożni, a przede wszystkim wzmacniać się, wzmacniać i jeszcze raz się wzmacniać. Do tego jest właśnie potrzebny dobry rząd"

- dodał lider PiS.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#Jarosław Kaczyński #Inowrocław #Polska #Prawo i Sprawiedliwość

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo