Rosja i Białoruś jako Państwo Związkowe? Putin i Łukaszenka mają "wszystko uzgodnione"

Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podczas ostatnich negocjacji mieli dojść od porozumienia w sprawie utworzenia Państwa Związkowego. Ponadto, jak informuje Reuters, Rosja dozbraja Białoruś latającymi na około 400 km pociskami rakietowymi Iskander-M.

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104141921

"Oczywiście kwestie związane z budową Państwa Związkowego pozostają w naszym polu widzenia. Tu mamy praktycznie wszystko uzgodnione między odpowiednimi resortami"

- powiedział Władimir Putin podczas spotkania z przywódcą białoruskiego reżimu Aleksandrem Łukaszenką.

Zdaniem przywódcy Rosji - teraz pozostaje już tylko zrealizować "wszystkie cele postawione przed utworzeniem związku".

Dozbrajanie Białorusi

Ponadto Putin oświadczył, że przekaże Białorusi zestawy Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, "przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe" - relacjonuje rosyjska redakcja BBC News.

Łukaszenka mówił w listopadzie 2021 roku w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że zwraca się do Moskwy o dostarczenie "kilku dywizjonów" Iskanderów. Przekonywał wówczas, że Białoruś jest zagrożona atakiem "z Zachodu" i dlatego przy pomocy Rosji musi wzmacniać swoją armię. Na początku 2022 roku, gdy tuż przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś.

6 czerwca ukraiński Sztab Generalny ostrzegał, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów posiadających na wyposażeniu zestawy Iskander-M.

 

 


Źródło: rbc.ua, PAP, niezalezna.pl

#wojna na Ukrainie #Ukraina #Rosja #Białoruś #Aleksander Łukaszenka #Władimir Putin

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo