Hiszpania zwiększa gotowość przed szczytem NATO

Zbliżający się szczyt NATO w Madrycie zmobilizował hiszpańską policją do zwiększonego stanu gotowości. Operacja Ejrene ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ponad 40 przywódcom. Spotkanie ma odbyć się 28-30 czerwca,

https://twitter.com/jensstoltenberg

W poniedziałek faza gotowości przejdzie w stan pełnej gotowości, który ma obowiązywać do zakończenia szczytu. Utrzymano też czwarty stopień alertu antyterrorystycznego oznaczającego „wysokie ryzyko”.

Około 35 tys. hiszpańskich policjantów i żołnierzy będzie pilnować bezpieczeństwa w Madrycie we współpracy z siłami bezpieczeństwa innych krajów członkowskich NATO, Interpolem, Europolem oraz siłami bezpieczeństwa Sojuszu.

Hiszpańskiego nieba będą strzegły samoloty bojowe i śmigłowce gotowe do startu w każdym momencie, a także natowskie samoloty wczesnego ostrzegania AWACS i artyleria przeciwlotnicza - poinformowała minister obrony Hiszpanii Margarita Robles.

Siły bezpieczeństwa mają też uniemożliwić przeprowadzenie podczas szczytu NATO cyberataków na systemy telekomunikacyjne.

„Cyberataki mogą zostać przeprowadzone zarówno z budynku obok jak i z innego kontynentu”

- powiedział agencji EFE komisarz policji Javier Molinera odpowiedzialny za walkę z cyberprzestępczością.

Od miesięcy analizowane są informacje w sieciach społecznościowych w poszukiwaniu możliwych zagrożeń. Zwraca się uwagę także na możliwe kampanie propagandowe i dezinformacyjne.

Jednostka policji Tedax ma reagować w przypadku wykrycia ładunku wybuchowego, a inna specjalna jednostka zajmuje się wykrywaniem ewentualnego zagrożenia biologicznego lub chemicznego.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Madryt #szczyt NATO

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo