Amerykańskie wyrzutnie HIMARS w akcji. ZOBACZ, jak bronią Ukrainy

Wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, przekazane przez USA w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, już uczestniczą w walkach na froncie i pomagają bronić kraju przed rosyjską inwazją – ogłosił naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. W sieci udostępniono wideo.

Wyrzutnia rakiet M142 HIMARS
twitter.com/RALee85 screen

W środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman poinformowała, że pierwsza partia wyrzutni HIMARS wraz z naprowadzanymi za pomocą GPS rakietami o zasięgu ok. 70 km dotarła już na Ukrainę. Rakiety mają poważnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskich sił, bo posiadane przez nie systemy artyleryjskie mają w większości zasięg ok. 40 km.

Dodatkowe cztery sztuki podobnego systemu, M270 MLRS ma przekazać Ukrainie Wielka Brytania, zaś Niemcy zobowiązały się do wysłania trzech wyrzutni jego zmodernizowanej niemieckiej wersji, MARS II.

"Systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS już pracują w obronie Ukrainy. Artylerzyści Sił Zbrojnych Ukrainy umiejętnie uderzają w określone cele – wrogie cele wojskowe na naszym, ukraińskim terytorium”

– napisał Wałerij Załużny na Telegramie, gdzie opublikował również nagranie wideo.

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy podziękował Amerykanom za przekazanie broni i zaznaczył, że dla Ukrainy „celem jest zwycięstwo”

– przekazała agencja Ukrinform.

M142 High Mobility Artillery Rocket System, w skrócie HIMARS – system artylerii rakietowej wysokiej mobilności, lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki Oshkosh M1140. Wyrzutnia rakiet produkcji Lockheed Martin, opracowana pod koniec lat 90 XX wieku dla armii Stanów Zjednoczonych.

M142 HIMARS przewozi pojedynczą wyrzutnię tożsamą z systemem M270 MLRS, jednak wyrzutnia ta jest o połowę mniejsza. Zestaw może używać standardowych niekierowanych pocisków typu MLRS o kalibrze 227 mm, ale także amunicję kierowaną systemu GMLRS o zasięgu od 15 do ponad 70 km. Dodatkowo wyrzutnia obsługiwać może rodzinę pocisków kierowanych MGM-140 ATACMS, które dysponują zasięgiem od 25 do 300 km (zależnie od wersji). M142 jest w stanie używać pocisków rakietowych z subamunicją kasetową.

Załoga zestawu składa się z 3 żołnierzy – kierowcy, operatora uzbrojenia i dowódcy. Nowa kabina jest całkowicie zamknięta i opancerzona. Zapewnia ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Wyposażenie elektroniczne oraz system kierowania ogniem jest taki sam jak w przypadku wyrzutni M270. Wyrzutnia jest taka sama jak w wozie M270, jednak zabiera ona o połowę mniejszą liczbę pocisków – maksymalnie do 6 sztuk

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#Ukraina

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo