Francuscy nauczyciele nie chcą, aby dzieci śpiewały utwór... Mozarta. „Jest zbyt religijny”

Związek nauczycieli szkół podstawowych Snuippa jest przeciwko wykonaniu dzieła Mozarta "Ave verum corpus" przez uczniów w Lourdes. Ich zdaniem "religijne dzieło" łamie zasadę laickości we Francji. O szczegółach sprawy informuje francuski dziennik „Le Figaro”.

Johann Georg Edlinger, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

"Ave verum corpus" Mozarta ma zostać zaprezentowane na lipcowym koncercie uczniów na esplanadzie Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Lourdes. Wykonanie zostało wyreżyserowane przez słynnego włoskiego dyrygenta Riccardo Mutiego w ramach festiwalu humanistyczno-solidarnościowego "L'offrande musicale" (w którym 20 proc. miejsc jest przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych).

To krótki utwór religijny dla chóru i na instrumenty napisany pod koniec XVIII w. na święto Bożego Ciała. Do muzyki włączono łacińską modlitwę.

Sprzeciw nauczycieli

Jednak Snuippa ujawniła, że nauczyciele wysłali raport do ministerstwa kultury w tej sprawie, a w liście stwierdzili, iż „stoją w obliczu poważnego ataku na neutralność religijną wynikającą z ustawy z 1905 r., a grota w Lourdes jest uznawana przez duchowieństwo katolickie jako „ważne miejsce katolicyzmu”.

"Nie mamy nic przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nie sprzeciwiamy się studiowaniu i poznawaniu dzieł stanowiących część naszego dziedzictwa kulturowego. Ale tekst tego utworu jest bardzo religijny. A miejsce bardzo problematyczne. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby sprawa dotyczyła innej religii"

- napisano.

Reakcja artystów 

- Ręce mi opadają. Ideą Riccardo Mutiego, jednego z najwybitniejszych żyjących dyrygentów, było podarowanie uczniom w prezencie możliwości zaśpiewania tego arcydzieła Mozarta. Współpracujemy z ratuszem Lourdes

- skomentował całą sytuację pianista David Fray, twórca i dyrektor festiwalu.

- Dzieła muzyczne od wieków zamawiane przez Kościół mają dwa oblicza. Jeden jest religijny, drugi uniwersalny

- stwierdził Fray w "Le Figaro".

 

 Źródło: Le Figaro, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo