Dlaczego ciemne ubrania śmierdzą? Jak prać białe rzeczy, aby były dłużej białe? 

Prawidłowe pranie swoich ubrań, aby posłużyły nam na dłużej wymaga zaangażowania. Właściwej pielęgnacji tkanin trzeba się najpierw nauczyć. Nie wszystkie ubrania można bez zastanowienia wrzucić do pralki i nie patrzeć na ich kolor. Jak prać białe i dlaczego czarne śmierdzi?

Zdjęcie dodane przez Adrienne Andersen, pesele

Jak prać białe t-shierty, aby długo były jak nowe i białe?

  • Najważniejsza zasada przy kupnie ubrań to jakość
  • T-shirty mają zachowywać kolor oraz formę
  • Jednorazowo większy koszt, to lepsza jakość - zniesie więcej prań i będzie dłużej służyła

Pranie

  • Zawsze segregujemy pranie – białe pierzemy tylko z białymi. Bluzka w paski to nie jest już tylko białe.
  • Zawsze pierzemy w 30-40 stopniach. Nie ma znaczenia, że nastawimy pranie na wyższą temperaturę.
  • Do białego prania używać należy proszku do białego prania. Proszki te zawierają wybielacze.

Czyszczenie pralki

Jeżeli przed białym praniem, prane były ciemne ubrania to mogą pozostać w pralce ciemne kłaczki, które mogą zabrudzić białe. 

Pranie białych ubrań powinno być zawsze pierwsze.

Zwracaj uwagę na wyprane ubrania. Jeżeli pośród ubrań znalazło się coś szarego lub szybko się zszarzało jest możliwe, że jakiś nadruk lub metka farbują. Takich ubrań nie należy razem prać z pozostałymi białymi, bo mogą i one zszarzeć. 

Soda oczyszczona na wszystko

Wystarczy dodać pół opakowania sody do kasetki z proszkiem do białego. Soda zmiękcza tkaninę dzięki czemu proszek lepiej działa i pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów. 

Jak uratować zszarzałe i zżółknięte ubrania?

Do zagotowanej wody (4 litry) należy dodać pół cytryny pokrojonej w plasterki i odczekać aż wystygnie. Następnie cytrynę wyjmujemy i moczymy ubrania 2-3 godziny. Po namoczeniu ubrania pierzemy w pralce z dodatkiem sody oczyszczonej w kasetce. 

Jeżeli na ubraniach są żółte plamy to nanosimy na nie przed praniem papkę z sody oczyszczonej i wody utlenionej 1:1. Papkę wcieramy delikatnie, zostawiamy na 30 minut, następnie płuczemy i pierzemy.

Jak czyścić białe buty?

Posiadacze białych butów muszą polubić ich czyszczenie. W momencie lekkiego zabrudzenia wystarczy użyć nawilżonych chusteczek czy magicznej gąbki i je przetrzeć. Przy większym zabrudzeniu lub odświeżeniu należy poświęcić im trochę czasu. 

Mocno zabrudzone buty zwilżamy i rozprowadzamy na nich papkę z sody oczyszczonej i mydła. Pozostawiamy to na 15-20 minut i szorujemy szczoteczką z mydłem. Po takim czyszczeniu spłukujemy pozostałą pakę za pomocą mokrych chusteczek.

Pamiętajmy o czyszczeniu sznurowadeł. Wyjmujemy je z butów i umieszczamy w misce. Dodajemy wodę i odplamiacz lub sodę oczyszczoną, pozostawiamy tak na 15-20 minut. Po tym czasie pierzemy ręcznie lub w pralce, ale zawsze z białym praniem. 

Mokre buty po czyszczeniu suszymy za pomocą ręcznika łazienkowego. Gdy ręcznik stanie się wilgotny zamieniamy go na ręcznik papierowy i upychamy w środku. Po tym czasie wilgotny ręcznik papierowy zamieniamy na ryż, który wyciągnie resztę wilgoci. Buty możemy suszyć również na świeżym powietrzu, unikajmy jednak palącego słońca. 

Jak ochronić buty przed zniszczeniem?

Każde buty wymagają dbania o nie. Po wyczyszczeniu suche buty można posmarować zwykłym balsamem do ciała. Dzięki temu zabiegowi powstanie mniej zmarszczek, w których gromadzi się brud oraz nie będzie pękać skóra. 

Balsamowanie butów pozwoli na szybsze czyszczenie ich w przyszłości.

Dlaczego ciemne ubrania śmierdzą?

Czarne ubrani mają w sobie więcej barwnika. Sztuczna henna dodawana do bawełny to silny związek diaminobenzenów, do którego najczęściej dodawana jest chinolina, która ma za zadanie utrwalać kolor. Substancje te są bardzo szkodliwe i śmierdzące. 

W momencie, gdy ubrania zaczynają śmierdzieć to do prania dodajemy więcej proszków i płynów, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Włókna ubrań zostają oblepione tymi proszkami i chemiczne barwniki, zamiast wypłukiwać się z każdym praniem wzmacniają się i zaczynają rozkładać się w tkaninie oddając nieprzyjemny zapach

Nie ma sposobu na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, jedyna rada to używanie mniejszej ilości środków piorących. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl,

#pranie białych ubrań #dlaczego czele ubrani śmierdza #jak prać buty #jak czyścić buty

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo