Przełomowa decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego: Konstytucja USA nie gwarantuje prawa do aborcji

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. To odwrócenie panującego od blisko 50 lat w USA stanu prawnego ukształtowanego przez wyroki w sprawach Roe vs. Wade i Casey vs. Planned Parenthood.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA
fot. Credit: Fred Schilling, Collection of the Supreme Court of the United States - https://www.supremecourt.gov/about/justices.aspx, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104983226

W długo oczekiwanej opinii SN postanowił że "konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji", a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płodu przeżywalności.

- Uprawnienia do regulacji aborcji zostają zwrócone narodowi i jego wybranym przedstawicielom

 - napisano w orzeczeniu.

Jak donoszą amerykańskie media, około połowa stanów planuje już zakazanie lub ograniczenie aborcji.

Decyzja amerykańskiego Sądu Najwyższego zapadła głosami 6:3. Spotkała się już z mocną krytyką ze strony Demokratów, w tym byłego prezydenta Baracka Obamy czy przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

Orzeczenie SN dotyczyło sporu związanego z ustawą przyjętą w 2018 r. przez stan Mississippi, która zakazywała aborcji po 15. tygodniu życia. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo