Rosja szykuje Europie energetyczny kryzys na sezon grzewczy. Premier RP zapowiada odpowiedź Polski

Jak przekazał premier Mateusz Morawiecki - Rosja chce zgotować Europie na sezon grzewczy bardzo poważny kryzys energetyczny. W związku z tym, idąc w myśl zasady - lepiej zapobiegać, niż leczyć - Polska na forum europejskim poruszy kwestię zwiększenia wydobycia krajowego węgla.

KPRP

Dziś drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli. Jak poinformował przed spotkaniem przywódców państw premier Mateusz Morawiecki - dzisiejsze rozmowy dotyczyć będą gospodarki i energetyki.

"To będzie dobry moment, żeby jeszcze raz podnieść kwestię szantażu energetycznego Rosji wobec Europy. Rosja chce zgotować Europie na sezon grzewczy bardzo poważny kryzys energetyczny"

- ostrzega premier RP.

"Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć" - dodał. Wśród ogólnoeuropejskich mechanizmów przeciwdziałania szantażowi Rosji ma zostać omówiona kwestia powrotu do energetyki węglowej.

"Widzę wyraźnie, że są kraje takie jak Niemcy, Austria, Holandia, które na zasadzie planów awaryjnych z powrotem wracają do energetyki węglowej. My utrzymaliśmy naszą energetykę węglową, chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego. Jest to konieczne z perspektywy zabezpieczenia na jesień i zimę"

- stwierdził Morawiecki.

Podczas dzisiejszego spotkania ma zostać również omówiona kwestia ubóstwa energetycznego, która w ocenie szefa polskiego rządu, służy Putinowi do odwrócenia uwagi od wojny na Ukrainie.

"Rosjanie chcą przycisnąć społeczeństwa europejskie, po to, aby osłabło wsparcie dla Ukrainy, aby opinia publiczna zamknęła oczy na zbrodnie wojenne na Ukrainie, zamknęła oczy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Tutaj rola Polski jest również ogromna. Staramy się opinię publiczną na Zachodzie utrzymywać w stanie podwyższonej świadomości"

- przekazał. Jak dodał, "opinia publiczna na Zachodzie jest naszym sojusznikiem w walce o wolną i suwerenną Ukrainę".

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#premier Mateusz Morawiecki #szczyt w Brukseli

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo