Ukraina kandydatem do UE. Morawiecki: Cała Europa jest przy niej w walce o wolność

- Polska stoi ramię w ramię przy Ukrainie; nasza sprawczość została potwierdzona; cała Europa jest przy Ukrainie w jej walce o wolność - oznajmił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, komentując przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE.

Konferencja prasowa w Brukseli
Zrzut ekranu (tvpstream.vod.tvp.pl)

W czwartek oficjalnie nadano Ukrainie status kandydata do Unii Europejskiej. W Brukseli odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął premier RP Mateusz Morawiecki.

"Przyznanie statusu kandydackiego na Ukrainie to historyczny moment. Wszystkie państwa europejskie, cała Unia Europejska musi brać odpowiedzialność za swoje bezpośrednie sąsiedztwo. Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyństwem Rosji. Aby dać jej odpór Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy"

- powiedział szef polskiego rządu.

"Ja jestem też bardzo wdzięczny Ukrainie, prezydentowi i całemu narodowi, że bronią wolności, bronią suwerenności, że bronią integralności terytorialnej, że pokazują czym są prawdziwe europejskie wartości"

- oznajmił Morawiecki. 

"Polska od dłuższego czasu zabiegała o to, żeby Ukraina uzyskała status kandydata. Jeszcze nie tak dawno temu - było to niemożliwe. Część państw Europy Zachodniej opowiadało się przeciwko temu. Mimo to, Polska oraz kilka państw europejskich przystąpiło do różnego rodzaju akcji dyplomatycznych, aby udało się to osiągnąć. I to się udało"

- mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu dodał również, że Polska trwa przy Ukrainie oraz pomaga broniącemu się narodowi w walce o przywrócenie pokoju w całej Europie.

"Polska staje ramię w ramię przy Ukrainie w walce o suwerenność, niepodległość, przywrócenie pokoju w Europie, w walce z bestialstwem Rosji. Ukraina widzi, że może liczyć na Polskę."

- powiedział.

"O tym, że jest to moment historyczny będziemy mówić długo, Ale dziś musimy walczyć o to, żeby Ukraina odparła tę barbarzyńską agresję ze strony Rosji." 

- dodał.

Premier zamieścił również wpis na Facebooku, w którym wyraża aprobatę wobec tego, że działania Polski i innych krajów sojuszniczych nie poszły na marne...

Od 120 dni Ukraińcy pokazują, co znaczy odwaga i wierność europejskim wartościom. Bronią swojej ojczyzny i całej Europy...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 23 czerwca 2022

 


Źródło: niezalezna.pl, tvp.infostream.vod.pl

#Rosja #wojna #Unia Europejska #Ukraina #Mateusz Morawiecki

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo