Ukraina i Mołdawia kandydatami do Unii Europejskiej. "To historyczny moment i nadzieja dla Ukraińców"

Ukraina i Mołdawia oficjalnie zostały państwami kandydującymi do Unii Europejskiej. Odniósł się do tego na Twitterze premier Luksemburga Xavier Bettel. Według polityka to moment historyczny.

pixabay.com

"Rada Europejska przyznała Ukrainie i Mołdawii status kraju kandydującego. Moment historyczny i sygnał nadziei dla narodu ukraińskiego"

- skomentował decyzję RE premier Luksemburga Xavier Bettel.

"Porozumienie. Rada Europejska właśnie zdecydowała o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Historyczny moment. Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE" - napisał z kolei na szef RE Charles Michel. Pogratulował on przywódcom i obywatelom obu państw.

"Nasza przyszłość jest wspólna"

- podsumował. 

To jeszcze nie koniec drogi

Wielu polityków już wcześniej stwierdzało, że poparcie kandydatury Ukrainy, to symbol na tle wojny z Federacją Rosyjską. To jednak nie kończy procesu członkostwa.

Po otrzymaniu kandydatury następuje etap negocjacji między krajem kandydującym a członkami Unii Europejskiej. Sama dyskusja podzielona jest na 35 części, dopiero po ich konsekwentnym zatwierdzeniu i wdrożeniu reform możliwe jest podpisanie umowy członkowskiej. Ostatecznie musi to zostać zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej, parlamenty każdego kraju UE i Parlament Europejski.

"Warto zauważyć, że standardowa procedura akcesyjna państw kandydujących do UE trwa od kilku do kilkudziesięciu lat".

- pisze ukraiński portal rbc.ua.

Dobra wiadomość również dla Gruzji

"Rada Europejska postanowiła uznać europejską perspektywę Gruzji i jest gotowa przyznać jej status kraju kandydującego po zajęciu się priorytetowymi zagadnieniami" - przekazał również szef RE Charles Michel.

"Gratulacje dla narodu gruzińskiego. To historyczny moment w stosunkach UE-Gruzja: przyszłość Gruzji leży w Unii Europejskiej"

- dodał. 

 

 


Źródło: rbc.ua, PAP, niezalezna.pl

#Unia Europejska #Mołdawia #Ukraina

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo