Premier Morawiecki już w Brukseli. Zdradził o czym będzie dyskutował z liderami państw unijnych

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas dwudniowego szczyt UE. Unijni liderzy mają dyskutować m.in. o wnioskach Ukrainy, Mołdawii i Gruzji o członkostwo w Unii, a także o kwestiach gospodarczych i stosunkach zewnętrznych. - Celem dzisiejszej RE jest ustalenie dalszej pomocy dla Ukrainy wobec barbarzyńskiej napaści Rosji - poinformował szef rządu. Premier dodał, że zamierza poruszyć kwestię przesmyku suwalskiego.

twitter.com/@PremierRP

Z programu szczytu wynika, że Rada Europejska przeprowadzi dyskusję o relacjach UE z jej partnerami w Europie, w tym o sposobach wspierania dialogu politycznego oraz wzmacniania bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu na kontynencie europejskim.

Kolejnym tematem będzie Ukraina. Premier zapowiedział rozmowy w sprawie "dalszej pomocy dla wobec barbarzyńskiej napaści Rosji". Dyskusje mają dotyczyć m.in. wsparcia w kwocie 9 mld euro na wznowienie działań szpitali, szkół, służb mundurowych - podstawowych funkcji państwa. Premier zapowiedział również poruszenie tematu  pomocy militarnej i wysyłki większej ilości broni na Ukrainę oraz debatę o "bezprecedensowym kryzysie energetycznym".

"Putin i Rosja dążą do destabilizacji w Europie, dążą do tego, żeby wsparcie społeczne, wsparcie opinii publicznej dla Ukrainy osłabło - my temu przeciwdziałamy"

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zdradził również, że jednym z elementów dzisiejszej debaty będzie "coś, o co Polska zabiegała od dawna". Chodzi  o przyznanie kandydackiego statusu do UE Ukrainie i Mołdawii oraz "otwarcie perspektywy europejskiej" dla Gruzji.

"Polska była głównym ambasadorem przyznania statusu kandydackiego dla Ukrainy. W Wersalu, trzy miesiące temu, Rada Europejska dyskutowała na ten temat. Wówczas, wyszliśmy stamtąd w przekonaniu, że tylko Polska i niektóre kraje Europy Wschodniej opowiadają się za przyznaniem tego statusu kandydackiego. Od tamtego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne. Dyskutowałem praktycznie ze wszystkimi premierami, prezydentami, uczestnikami Rady Europejskiej. Dziś jesteśmy bardzo blisko. Mam nadzieję, że ten status kraju kandydackiego, zostanie Ukrainie przyznany, przez co, ta nadzieja na utrzymanie niepodległości, suwerenności, zostanie także podtrzymana"

- przekazał Morawiecki.

Poruszę też kwestię przesmyku suwalskiego. Polska jest dziś w epicentrum tego dyplomatycznego starania się o wzmocnienie flanki wschodniej NATO, ale także flanki wschodniej Unii Europejskiej, to będzie również ważny temat

- zapowiedział premier RP.

Na koniec chcę powiedzieć, że Putin chce sprowokować głód w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Polska jest dzisiaj ważnym ogniwem, ważną częścią, ważnym kanałem tranzytu ukraińskich towarów do Afryki Wschodniej i na Bliski Wschód. Odgrywamy tu kluczową rolę, możemy jeszcze wzmocnić nasze działania, jeżeli otrzymamy wsparcie ze strony Unii Europejskiej

- dodał szef rządu.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo