Minister Moskwa na Kongresie 590: Trójmorze - z perspektywy energetyki - jest dla Polski strategiczne

- W polskiej polityce energetycznej najważniejszym docelowym i strategicznym kierunkiem jest kierunek północ-południe. Stąd dla nas, z perspektywy energetyki, Trójmorze jest strategiczne. Czekamy też z niecierpliwością i będziemy wykonywać wszelkie wysiłki dyplomatyczne, żeby Ukraina dołączyła do Trójmorza - powiedziała podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Twitter.com/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza jest tematem wiodącym 7. edycji Kongresu 590, obradującego pod hasłem „Łączymy wszystkich".

Występując na otwarcie drugiego dnia kongresu odbywającego się w podwarszawskim Nadarzynie minister klimatu przypomniała, że bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z filarów współpracy Trójmorza. Podkreśliła, że obecna sytuacja wykazała, jak dobre, potrzebne i przewidujące jest to forum – bliskie polskiej polityce i polskiej strategii w energetyce.

- W Unii Europejskiej – ostatnio uczestniczę regularnie we wszystkich radach ds. energii – dopiero po rozpoczęciu wojny zaczęło się mówić o bezpieczeństwie energetycznym. Podobno jest dużo dokumentów o bezpieczeństwie energetycznym w Unii, natomiast (…) trudno jest odróżnić radę ds. środowiska od rady ds. energii

 – oceniła Moskwa.

- Na tej radzie i na tej radzie mówi się wyłącznie o transformacji – i tu i tu są procedowane elementy pakietu Fit for 55. W zasadzie można by te dwie rady skoncentrować do jednej, ponieważ Unia Europejska dopiero po wojnie zaczęła się zajmować bezpieczeństwem energetycznym - w takim trybie ekstraordynaryjnym – zdiagnozowała minister.

Zaakcentowała, że kraje Trójmorza łączą m.in. infrastruktury energetyczne.

- Dzisiaj Słowacy w sytuacji zagrożenia energetycznego – ograniczenia dostaw gazu ze strony Rosji – mogą powiedzieć: mamy połączenie z Polską, zdążyliśmy, projekt, który planowaliśmy przez lata, jest gotowy, możemy go uruchamiać. Mamy połączenie gazowe z Litwą. Mamy swoje bezpieczne połączenia

 – zapewniła.

Podkreśliła, że w polskiej polityce energetycznej najważniejszym docelowym i strategicznym kierunkiem jest kierunek północ-południe.

- Stąd dla nas, z perspektywy energetyki, Trójmorze jest strategiczne. Czekamy też z niecierpliwością i będziemy wykonywać wszelkie wysiłki dyplomatyczne, żeby Ukraina dołączyła do Trójmorza – zasygnalizowała.

Przypomniała w tym kontekście o pracach nad przywróceniem nieczynnego połączenia energetycznego spod Rzeszowa z elektrownią Chmielnicki w Ukrainie, z prawdopodobną perspektywą ukończenia jeszcze w tym roku. Zaznaczyła, że da ono dodatkowy element współpracy energetycznej z tym krajem.

- Rozmawiamy z Ukrainą o kolejnych potencjalnych połączeniach gazowych, rozmawiamy ze Słowacją, z Czechami, na ich prośbę, również o kolejnych połączeniach gazowych, co pozwala nam postawić tezę, że w wymiarze energetycznym Polska jest sercem współpracy energetycznej Trójmorza – uznała minister klimatu.

- To jest nasz ogromny potencjał, potencjał w dostępie do morza, w już zbudowanej infrastrukturze – przez to możemy stawać się nie tylko bardziej niezależni od Federacji Rosyjskiej, ale też możemy tę niezależność dawać państwom Trójmorza

 – dodała Moskwa.

Mówiąc o segmencie paliwowym wskazała m.in. na rolę Orlenu na Litwie i Czechach dodając, że w tym pierwszym kraju koncern jest już niezależny od ropy rosyjskiej, a w drugim jest w trakcie uniezależniania się od tego źródła.

- Współpraca paliwowa jest ważnym elementem obszaru Trójmorza, co pokazuje m.in. kryzys paliwowy na Ukrainie. Polska pomoc, polskie zaangażowanie i humanitarne. i komercyjne pozwala w tym kryzysie paliwowym przetrwać Ukrainie – zaznaczyła.

- Ta wojna pokazała, jak ważnym narzędziem są surowce energetyczne i współpraca energetyczna, ale też jak ważnym narzędziem militarnym stają się surowce energetyczne w rękach Putina. Stąd ogromne wyzwanie dla Trójmorza w najbliższych latach, żeby przyspieszyć już planowane projekty infrastrukturalne, jak np. nasz terminal FSRU (pływający terminal gazowy), aby umożliwić państwom szybką niezależność, ale też zacieśniać współpracę energetyczną

 – stwierdziła Moskwa.

- Ta współpraca przekłada się potem na współpracę w innych obszarach i jest kluczem do wszystkich innych obszarów – skonkludowała minister klimatu i środowiska.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Kongres 590

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo