Z OSTATNIEJ CHWILI

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: Ukraina przeszła długą drogą od rewolucji godności i wybrała jasno - chce być demokracją • • • Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: przed wami długa droga, ale Europa będzie po waszej stronie tak długo, jak będzie to potrzebne; widzę europejską przyszłość Ukrainy • • •

Armia otrzyma zestawy przeciwlotnicze Piorun. Błaszczak: "Konsekwentnie wzmacniamy wojsko, by odstraszyć agresora"

- Przed chwilą zatwierdziłem umowę ws. pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3500 pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun. Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, tak by odstraszyć agresora. Tak, by władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski - powiedział na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

TVP Info / screen

"Przed chwilą zatwierdziłem umowę ws. pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3500 pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed Polską"

- poinformował na konferencji szef MON. 

Minister obrony podkreślił, że polski rząd "wyciągnął wnioski z wojny, jaka toczy się za naszą granicą". 

"Wyposażamy polskie wojsko w nowoczesny sprzęt. Przykładem takiego nowoczesnego sprzętu wojskowego jest właśnie zestaw przeciwlotniczy Piorun. To jest produkt polskiej myśli technicznej. Broń, która została wyprodukowana w naszym kraju i która została sprawdzona podczas wojny na Ukrainie"

- zaznaczył Błaszczak.

Polityk podkreślił, że Polska przekazała Ukraińcom zestawy Piorun jeszcze przed wybuchem wojny. "Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską" - powiedział. 

Szef MON zapowiedział, że zestawy Piorun trafią do żołnierzy Wojska Polskiego jeszcze w tym roku. 

"Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, tak by odstraszyć agresora. Tak, by władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski, na zaatakowanie państw NATO"

- oświadczył Błaszczak. 

Mariusz Błaszczak przypomniał również o wysokich wydatkach Polski na obronność. 

"Polska wydaje ponad 2% PKB na obronność. Jesteśmy na 3. pozycji w NATO. To jest ponad 2,3% PKB wydane w ubiegłym roku na obronność. W tym roku będą to jeszcze wyższe kwoty. Jeżeli do tego dodamy fundusze pochodzące z uruchamianego właśnie funduszu wsparcia sił zbrojnych, to te wydatki będą jeszcze wyższe. To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO"

- powiedział. 

 


Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo