Z OSTATNIEJ CHWILI

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: Ukraina przeszła długą drogą od rewolucji godności i wybrała jasno - chce być demokracją • • • Ursula von der Leyen do ukraińskich deputowanych: przed wami długa droga, ale Europa będzie po waszej stronie tak długo, jak będzie to potrzebne; widzę europejską przyszłość Ukrainy • • •

Polska stawia na wielkie holdingi. Jacek Sasin: Chcemy budować silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział dalsze procesy konsolidacyjne w polskiej gospodarce, dążące m.in. do stworzenia dużego holdingu przemysłowego. - Chcemy budować - i to widać również w obliczu wojny - silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej. Również takie prace w tej chwili podjęliśmy - zapowiedział.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sasin pytany przez Polską Agencję Prasową w kuluarach Kongresu 590, czy będą kontynuowane procesy konsolidacyjne i w jakich branżach, odparł: "Będą kontynuowane. Pewnie za wcześnie, żebym w szczegółach o tym mówił. Na pewno myślimy bardzo poważnie, takie prace prowadzimy, nad stworzeniem dużego, takiego holdingu przemysłowego".

Jak mówił, obecnie są wielkie wyzwania, "jak chociażby hutnictwo stali, które, właściwie można powiedzieć, umarło w Europie".

- Dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie i problemów komunikacyjnych, zerwania również łańcuchów dostaw, widać, że jest potrzeba odtworzenia tego hutnictwa. My mamy jeszcze dwie huty państwowe, w które trzeba zainwestować i one powinny rzeczywiście taką rolę ważną w gospodarce odegrać

- tłumaczył Sasin.

Zdaniem szefa MAP, wzmocnienia wymaga przemysł zbrojeniowy.

- Mamy inne jeszcze gałęzie tego przemysłu ciężkiego. Myślę, że tutaj takie działania konsolidacyjne w oparciu o mocny podmiot - mają sens - ocenił.

- Chcemy budować - i to widać również w obliczu wojny - silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej. Również takie prace w tej chwili podjęliśmy

 - powiedział.

Sasin zapewnił, że kontynuowane są pracę nad holdingiem spożywczym "również przez to, że będziemy poszerzać jego bazę."

- Holding spożywczy odegra tutaj na pewno bardzo ważną rolę dlatego, że będzie mocnym państwowym graczem na rynku spożywczym. Takiego gracza brakowało

 - powiedział.

Jak tłumaczył, "często mieliśmy do czynienia z takim mechanizmem nadmiernego zysku, czyli minimalizowania ceny dla producentów, dla rolników, a maksymalizowania marży".

- W sytuacji, kiedy brakowało mocnego podmiotu państwowego, była taka zakłócona konkurencyjność. Ten podmiot państwowy, Holding Spożywczy ma odegrać taką rolę, że będzie dawał uczciwą cenę producentowi i uczciwą marżę dla siebie. Czyli taką, która rzeczywiście będzie pozwalała na rozwój, na akwizycję, na nabywanie nowych podmiotów. Ale będzie w granicach zdrowego rozsądku, a nie będzie podszyte taką chęcią nadmiernego zarabiania - wyjaśnił.

Sasin wskazał także na prowadzoną fuzję PKN Orlen-Lotos-PGNiG.

- Jeśli chodzi o Orlen, to on jest dzisiaj obiektem wielkiej krytyki, bo wszyscy płacimy bardzo dużo na stacjach benzynowych. Nie przywykliśmy do takich cen. Ale trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie: 50 proc. całego zysku Orlenu dzisiaj jest wypracowywana poza Polską. Dzięki temu, że Orlen wyszedł na rynki zagraniczne, tam dzisiaj swoje zyski uzyskuje

 - powiedział. Jak wskazał, dotyczy to również PGNiG, KGHM, które zarabiają poza granicami naszego kraju, a inwestują w Polsce.

- Obok tej wielkiej fuzji Orlen-Lotos-PGNiG również te, może trochę w cieniu przebiegające - ale równie ważne - prowadzimy - powiedział Sasin.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo