Duda o telefonach do Putina: to legitymizuje jego reżim. "Jest bandytą. Jeśli chce mieć relacje, niech poprosi"

To Rosja zaatakowała Ukrainę i konsekwencje w postaci m.in. głodu w państwach afrykańskich będą konsekwencją jej działań - mówił w wywiadzie dla łotewskiej telewizji prezydent RP. Andrzej Duda odniósł się również to tematu telefonicznych rozmów z Władimirem Putinem. Jego zdaniem, jest to legitymizacja reżimu, Putin "jeśli chce mieć jakiekolwiek relacje, to powinien o nie poprosić".

Andrzej Duda
fot. Marek Borawski/KPRP

To Rosja jest agresorem i powinna być międzynarodowo izolowana - stwierdził w rozmowie z dziennikarką LSM prezydent RP. Jego zdaniem "strategiczny błąd", polega na utrzymywaniu kontaktu z prezydentem Federacji Rosyjskiej.

"Nie dzwoni się do Władimira Putina po to, żeby z nim porozmawiać, legitymizować jego reżim i to, co robi na Ukrainie. Putin jest bandytą, który jeśli chce mieć jakiekolwiek relacje, to powinien o nie prosić"

- stwierdził Duda.

Zaznaczył przy tym, że "nie chodzi o to, żeby z Putinem w ogóle nie rozmawiać, ale żeby to on był proszącym". Według niego najistotniejsze w obecnie trwającej wojnie są dwie kwestie - to że nic nie może się wydarzyć bez wiedzy i zgody Ukrainy oraz pamięć o fakcie, że to Rosja jest agresorem.

"Rosja powinna ponieść wszystkie konsekwencje w tym zakresie i świat powinien to na niej stanowczo wymusić. (...) Prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, ale tak naprawdę prowadzi wojnę przeciwko światu, i ma tego pełną świadomość"

- podkreślił prezydent. Dodał, że jeżeli świat pozwoli na działania Rosji, to agresja nie skończy się na Ukrainie.

Zapewnił również, że to nie działania NATO odpowiadają za rosyjską agresję. Prezydent przypomniał, że Sojusz nigdy nie naruszał przestrzeni Rosji, za to reżim Władimira Putina robił to wielokrotnie wobec państw bałtyckich. "To nie NATO, to nie Zachód był agresywny wobec Rosji - to Rosja jest agresywna i to Rosja jest napastnikiem" - zaznaczył Duda.

 

 


Źródło: prezydent.pl, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #wojna na Ukrainie #Ukraina #Łotwa

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo