Prezydent Chin jednym głosem z Kremlem? Winą za wojnę na Ukrainie obarcza NATO

Prezydent Chin Xi Jinping w środę wygłosił zdalnie przemówienie przed rozpoczęciem w Pekinie szczytu państw BRICS. W trakcie wystąpienia oznajmił, że za kryzys na Ukrainie odpowiada "rozszerzanie sojuszy militarnych". Jak komentuje AFP, przywódca Chin udzielił w ten sposób poparcia Rosji.

"Nasza współpraca z Rosją umacnia się"
kremlin.ru

Xi wystąpił podczas wideokonferencji poprzedzającej szczyt BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki), który rozpocznie się w czwartek. AFP przypomina, że trzy spośród tych państw - Chiny, Indie i RPA - wstrzymały się od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Chiński przywódca oznajmił, że historia wojen światowych i zimnej wojny "dowodzi, iż konfrontacja między blokami hegemonicznymi nie przynosi pokoju, lecz jedynie konflikty i wojnę".

"Kryzys na Ukrainie jest kolejnym sygnałem alarmowym dla świata: ślepa wiara w siłę, rozszerzanie sojuszy militarnych i zabieganie o własne bezpieczeństwo ze szkodą dla innych krajów nieuchronnie prowadzą do impasu w kwestii bezpieczeństwa"

- powiedział Xi podczas konferencji, w której wziął też udział online prezydent Rosji Władimir Putin.

"Nasza współpraca z Rosją umacnia się"

W ubiegłym tygodniu Xi wygłosił online przemówienie podczas dorocznego międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu i ocenił, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się, a w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.

Prezydent Chin dodał, że współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę i przypomniał o wizycie, jaką rosyjski prezydent złożył w Chinach na początku lutego.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Xi Jinping #Chiny #Ukraina #Rosja #wojna

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo