Jak zachować opaleniznę na dłużej? Sprawdzone sposoby na nawilżanie skóry po opalaniu

Ciepłe słońce, plaża i woda dla naszej skóry to dużo. Wystawione ciało na ekspozycję słoneczną potrzebuje dobrego nawilżenia. Długie przysiadywanie na słońcu sprawia, że skóra szybko pozbywa się wody z warstw rogowych. Odpowiednia pielęgnacja po opalaniu jest kluczem do zachowania elastycznej i zdrowej skóry.

Zdjęcie dodane przez Luddmyla,pexels

Co to znaczy „bezpieczne” opalanie?

Wraz z nadejściem wiosny i lata przebywanie na słońcu jest bardziej wskazane z powodu dużej ilości słońca, które pozwala organizmowi wyprodukować witaminę D. Z drugiej jednak strony nadmierny kontakt z promieniami słonecznymi może wyrządzić naszemu organizmowi wiele szkody. 

Bezpieczny kontakt ze słońcem wiąże się z profilaktyką nowotworową skóry oraz z dbaniem o jej wygląd i elastyczność zarówno u dzieci jak i dorosłych. Słońce wysusza skórę oraz narusza jej warstwę hydrolipidową. 

Bezpieczne opalanie polega na: 

  • nie przebywamy na słońcu w godzinach 12:00-15:00
  • używanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym około 15 minut przed ekspozycją na słońce
  • ponowne nałożenie filtru przeciwsłonecznego po kąpieli w wodzie, wytarciu się ręcznikiem czy po około 2-3 godzinach od poprzedniej aplikacji

Nawilżanie skóry po przebywaniu na słońcu

Długa ekspozycja na słońcu sprawia, że skóra staje się wysuszona i ulega uszkodzeniu. Po opalaniu i każdym wyjściu z domu na długie przebywanie w słońcu potrzebne jest mocne nawilżenie. 

Komórki warstwy rogowej skóry zaczynają nieprawidłowo się złuszczać, co w konsekwencji prowadzi do miejscowego, nieregularnego ich nagromadzenia. Skóra wówczas staje się szorstka w dotyku, może swędzieć i pękać. Promieniowanie UV odpowiada za utratę wody z naskórka, ponieważ przerywa konwersję (przemianę) filagryny w naturalny czynnik nawilżający NMF (ang. NMF – Natural Moisturizing Factor). NMF to mieszanka substancji potrzebnych skórze, by utrzymać jej uwodnienie. Filagryna to białko, które po przekształceniu w aminokwasy, jest jedną ze składowych NMF. W konsekwencji, jeśli w warstwie rogowej naskórka znajdują się małe ilości wody, proces powstawania NMF zostaje zahamowany. W związku z tym należy nawilżać skórę i dbać, by utrata wody w wyniku ekspozycji na słońce została wyrównana do optymalnego poziomu. 

W momencie, gdy zaczyna brakować wody dla naszej skóry czerpie ona z zapasów, gdy i one się skończą dochodzi do zaburzenia bariery naskórkowej i w efekcie warstwa rogowa traci właściwości ochronne. Skóra staje się szorstka i sucha oraz traci właściwości, aby radzić sobie ze szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. 

Domowe sposoby na nawilżanie skóry

Chcąc utrzymać piękną opaleniznę i mieć zdrową, nawilżoną skórą musimy o nią zadbać. Nawilżamy wilgotną skórę po kąpieli olejami lub oliwą, sprawdzi się tutaj olej kokosowy, olej lniany lub oliwa z oliwek. Pamiętajmy jednak, że gdy mamy podrażnioną, zaczerwienioną skórę po opalaniu nie nakładamy olejów, gdyż mogą w tym przypadku zatrzymywać ciepło. 

Wymagające, suche miejsca oprócz łagodzenia można potraktować również kleikiem z siemienia lnianego. 

Pamiętać należy również, że od słońca przesuszyć mogą się usta. W takich sytuacjach można nawilżyć je maseczką z naturalnego miodu. 

Skład w kosmetykach po opalaniu

W kosmetykach przeznaczonych do skóry po opalaniu w składzie powinny znaleźć się:

  • panthenol – łagodzi ból
  • alantoina 
  • glicerol
  • ceramidy
  • mocznik do 15%
  • kwas hialuronowy
  • glikol propylenowy

 Źródło: niezależna.pl, gemini.pl

 

#opalenizna #zdrowa opalenizna #nawilżanie skóry #filtr przeciwsłoneczny

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo