Botticelli na wakacjach w Warszawie

Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę „Botticelli opowiada historię…” złożą się dzieła twórców reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii: Wenecję, Florencję, Ferrarę, Bergamo czy Weronę w okresie od połowy XV w. (quattrocento) po końcowe dekady XVI stulecia (cinquecento). Są to obrazy takich mistrzów jak Giovanni Bellini, Vittore Carpaccio, Cosmè Tura, Lorenzo Lotto, Giovanni Battista Moroni czy Paolo Veronese.

arch. Zamek Królewski w Warszawie

Prawdziwą gwiazdą jest dzieło Sandro Botticellego „Historia Wirginii” – obraz powstały na zamówienie florenckiego rodu Vespuccich. Jego dopełnieniem była „Historia Lukrecji” (Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie). Sceny, które namalował Botticelli to historia przytoczona w traktacie moralizatorskim Giovanniego Boccaccia „O słynnych kobietach…” rozgrywającym się w czasach republiki rzymskiej w V wieku p.n.e. Twórca przywołuje tragiczny los córki centuriona, Wirginii, która odrzuca awanse możnego urzędnika. Ten, by się zemścić fałszywie oskarża ją o bycie zbiegłą niewolnicą, która musi zostać zwrócona swemu właścicielowi. Zapada niesprawiedliwy wyrok, a zrozpaczony ojciec, by uniknąć pohańbienia córki, postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Wydarzenie to staje się przyczyną krwawych rozruchów, w wyniku których upadają rządy i zmienia się ustrój państwa. Botticelli namalował na jednym płótnie osiem kolejnych scen z udziałem tych samych postaci – centrum kompozycji znajduje się finałowy epizod – tumult na Forum Romanum.

Malarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa renesansowego, był ulubieńcem Wawrzyńca Wspaniałego z rodu Medyceuszy. Dzięki Wawrzyńcowi Florencja stała się głównym ośrodkiem włoskiego odrodzenia. Sandro malował wówczas m.in. sceny mitologiczne „Narodziny Wenus”, „Wiosna”, a także historie zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Był twórcą o delikatnym pociągnięciu pędzla, choć jednocześnie mocno zarysowywał kontury postaci. „Historia Wirginii” to późny okres jego twórczości, kiedy pochłonęły go kazania Savonaroli i kiedy zwrócił się ku mistycznemu niemal pojmowaniu religii.

Na wystawie znalazły się również dwa nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie, są to „Madonna karmiąca” Defendente Ferrariego (ok. 1530) oraz „Cud wyprowadzenia wody ze skały” Jacopa dal Ponte zwanego Bassano. Oba obrazy zostały zakupione z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 


Źródło: zamek-krolewski.pl

#wystawa #Zamek Królewski w Warszawie #Botticelli #renesans włoski #rzymskie cnoty

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo