Ciężarówki z pomocą humanitarną od ONZ dotarły do Kramatorska i Słowiańska

W poniedziałek udało nam się dostarczyć pomoc humanitarną do ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska miast Kramatorsk i Słowiańsk na wschodzie Ukrainy; dotarło tam 12 ciężarówek z najbardziej potrzebnymi produktami - poinformował rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric.

Public Domain Pictures

- Wraz z naszymi partnerami pomogliśmy niemal 64 tys. mieszkańców Kramatorska i Słowiańska. (...) Potrzeby humanitarne w tych dwóch miastach wzrosły w ostatnich tygodniach, przy czym szczególnie niepokojąca sytuacja panuje w Słowiańsku. (...) Wcześniej mieszkało tam około 100 tys. osób, teraz pozostała jedna czwarta. Są to głównie osoby starsze, najbardziej bezbronne, które spędzają całe dnie ukrywając się przed ciągłymi bombardowaniami. Jak nam przekazano, mieszkańcy Słowiańska nie mają wody w kranach, a dostawy elektryczności są ograniczone. W nielicznych otwartych sklepach brakuje podstawowych artykułów, a ceny znacznie wzrosły

- relacjonował Dujarric podczas wtorkowego briefingu prasowego.

Przedstawiciel ONZ poinformował, że wśród towarów dostarczonych do Słowiańska są tabletki do oczyszczania wody i artykuły higieniczne dla około 20 tys. osób, podstawowe artykuły gospodarstwa domowego dla około 2 tys. osób oraz żywność na miesiąc dla około 5 tys. mieszkańców. Do Kramatorska przekazano zestawy do oczyszczania wody i artykuły higieniczne dla ponad 20 tys. cywilów, a także pomoc żywnościową dla około 10 tys. osób.

- Społeczność międzynarodowa hojnie ofiarowała już prawie 70 proc. środków na naszą zbiórkę humanitarną dla Ukrainy, której wartość wyceniliśmy (pod koniec kwietnia) na 2,25 mld dolarów

 - dodał Dujarric.

Kramatorsk i Słowiańsk w północnej części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, mogą stać się kolejnym celem rosyjskiego szturmu. Linia frontu znajduje się obecnie zaledwie 10 km od Słowiańska.

Obiekty cywilne w obu miastach są od dłuższego czasu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. 8 kwietnia wojska agresora zaatakowały dworzec kolejowy w Kramatorsku, wykorzystując w tym celu rakietę balistyczną krótkiego zasięgu Toczka-U. W chwili ostrzału na stacji gromadzili się cywile, by ewakuować się pociągiem na zachód Ukrainy. Według oficjalnych informacji w ataku zginęło 59 osób, w tym siedmioro dzieci. 

 


Źródło: Pap, Niezalezna.pl

#Ukraina

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo