Sasin ostro do opozycji: Wasi prezesi zajmowali się tylko libacjami

- My dzisiaj polskie górnictwo odbudowujemy, po latach wygaszania. To zasługa rządów Prawa i Sprawiedliwości, że w ogóle mamy jeszcze dzisiaj w Polsce wydobycie węgla - powiedział w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Prezesi państwowych spółek górniczych, których tam obsadziliście, zajmowali się tylko libacjami. Tak wyglądała wasza polityka wobec górnictwa - dodał.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Poseł Krzysztof Bosak (Konfederacja) w środę podczas plenarnego posiedzenia Sejmu zwrócił się z mównicy z wnioskiem o pilne zwołanie debaty w sprawie rynku węgla i skali wydobycia węgla w Polsce.

W odpowiedzi na słowa Bosaka głos zabrał minister Sasin.

- To, że w ogóle mamy jeszcze dzisiaj w Polsce wydobycie węgla, to zasługa rządów Prawa i Sprawiedliwości

- powiedział.

Dodał, że kiedy w 2015 r. Zjednoczona Prawica wygrała wybory i sformowała rząd, "polskie górnictwo było w stanie opłakanym, było w ruinie".

- Jak wyglądała polityka was, droga opozycjo, w stosunku do polskiego górnictwa, to bez ogródek i bez żenady o tym opowiadała wicepremier waszego rządu Elżbieta Bieńkowska w rozmowie utrwalonej na taśmach w restauracji "Sowa i Przyjaciele". Wtedy mówiła, że prezesi państwowych spółek górniczych, których tam obsadziliście, zajmowali się tylko libacjami. (...) Tak wyglądała wasza polityka wobec górnictwa

- powiedział Sasin.

Jak wskazał, obecny rząd "dzisiaj polskie górnictwo odbudowuje". "Odbudowujemy po latach wygaszania" - podkreślił. Wyjaśnił, że chodzi o kontynuowanie wydobycia na takim poziomie jak dzisiaj, ale i jego zwiększenie. "Również planujemy i wdrażamy inwestycje, które pozwolą nam w najbliższych latach mieć więcej węgla" - poinformował. "Bardzo proszę, nie przeszkadzajcie nam w tym, my sobie z tym poradzimy" - zaapelował.

Sejm zajmuje się dziś rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Przewiduje on rekompensaty dla sprzedawców za sprzedaż gospodarstwom domowym po cenie nie wyższej niż 996,60 zł za tonę brutto paliw stałych takich jak węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polityka

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo