To będzie prawdziwe święto twórców ludowych

Ponad 200 twórców ludowych weźmie udział w tegorocznej edycji festiwalu "Jawor u źródeł kultury", który organizuje Polskie Radio Kielce. Impreza po raz pierwszy będzie miała charakter ogólnopolski.

"Jawor u źródeł kultury" to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych. Jego celem jest promocja kultury ludowej oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku.

W siedzibie rozgłośni przedstawiono założenia tegorocznej edycji festiwalu.

"Po raz pierwszy jest to ogólnopolski konkurs, który gromadzi przedstawicieli świata kultury ludowej z całej Polski. W większości rozgłośni Polskiego Radia odbyły się eliminacje regionalne, natomiast finał konkursu odbędzie w niedzielę w Tokarni. Nagrody wręczy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który będzie tu osobiście"

– powiedział prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap.

W sobotę (25 czerwca) o godz. 16, sprzed dworca PKP ulicą Sienkiewicza wyruszy korowód uczestników Jawora. Po dojściu do ulicy Małej nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika Ławeczki Bronisława Opałko. Następnie na Placu Artystów zaplanowano koncert muzyki ludowej i potańcówkę.

Kolejnego dnia, w niedzielę 26 czerwca, festiwal przeniesie się do Parku Etnograficznego w Tokarni. O godz. 11 przed zabytkowym kościołem z Rogowa odbędzie się msza, następnie uczestnicy przemaszerują korowodem do sceny głównej. Prezentacja uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor u źródeł kultury" będzie miała miejsce w godz. 12-18. Po godz. 14 zostaną wręczone nagrody.

Chociaż nie po raz pierwszy organizujemy "Jawora", to po raz pierwszy robimy to na tak ogromną skalę. To ogólnopolski festiwal. Na 17 rozgłośni aż 15 odpowiedziało z dużą radością na zaproszenie Radia Kielce. Przeprowadzili konkursy i wyłonili najlepszych z najlepszych w kategoriach: kapele lub zespoły ludowe (w tym dziecięce i młodzieżowe), soliści: śpiewacy lub instrumentaliści oraz rękodzieło i sztuka ludowa"

– powiedziała redaktor Magdalena Sitek, koordynator festiwalu.

W skansenie podczas festiwalu będą działały trzy sceny, na których zaprezentuje się około 230 artystów ludowych z całego kraju. Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa prac twórców rękodzieła ludowego oraz kiermasz z regionalnymi potrawami, charakterystycznymi dla różnych regionów Polski. Udział w festiwalu zapowiedziało już 150 wystawców.

"Festiwal Kultury Ludowej – Jawor u źródeł kultury" wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które objęło honorowy patronat nad wydarzeniem, Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio oraz Telewizja Polska.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo