Ta dieta obniża ryzyko raka piersi. Na talerzu głównie rośliny

O tym, że jedzenie wpływa na ryzyko raka, mówi się już od dawna, jednak nie zawsze do końca wiadomo, co najlepiej jeść, a czego unikać. Nowe światło na skuteczność diety w obniżaniu ryzyka zachorowania na raka rzucają dane na temat 65 tys. kobiet obserwowanych przez ponad 20 lat. Badanie wskazało na korzystne działanie diety roślinnej w prewencji różnych typów raka piersi. Naukowcy podkreślają, że ważne jest jednak, aby była to dieta zdrowa.

foto FotoshopTofs/ Pixabay

Naukowcy przyjrzeli się więc diecie ponad 65 tys. kobiet po menopauzie obserwowanych przez ponad 2 dekady, aby sprawdzić, jak składniki diety wpływają na zagrożenie rakiem piersi.

Dieta redukuje ryzyko raka

Obszerne badanie wskazało na 14 proc. redukcję ryzyka tego typu nowotworów przy zdrowej diecie roślinnej. Jednak oparty na roślinach styl żywienia niesprzyjający zdrowiu podnosił zagrożenie średnio o 20 proc.

Wyniki były spójne w przypadku wszystkich typów nowotworów piersi.

Rezultaty te pokazują, że zwiększenie spożycia korzystnych składników roślinnych i ograniczenie konsumpcji mniej zdrowych pokarmów roślinnych oraz zwierzęcych może pomóc w zabieganiu wszystkich typów raka piersi.
- podkreśla Sanam Shah z z Uniwersytetu Paris-Saclay.

Autorzy przypominają, że niektóre wcześniejsze badania wskazywały na korzystne działanie diety roślinnej, lecz wyniki były dosyć niespójne. Co więcej, nie sprawdzano zwykle działania różnych składników.

Dieta diecie nierówna

Tymczasem badacze z Francji rozdzielili dietę roślinną na dwie grupy - zdrową (opartą m.in. na pełnym ziarnie, owocach, warzywach, orzechach, roślinach strączkowych, oleju roślinnym, kawie czy herbacie) oraz niezdrową (zawierającą m.in. dużo soków owocowych, przetworzonego ziarna, ziemniaków, czy słodzonych napojów i deserów).

Nasze badanie wyróżnia się tym, że uwzględniliśmy jakość roślinnych składników, na czym nie skupiali się autorzy wcześniejszych analiz różnych stylów żywienia. Przez porównanie zdrowej i niezdrowej diety roślinnej oraz diety opartej na produktach zwierzęcych, dokładnie sprawdziliśmy żywienie uczestników, uwzględniając prozdrowotne działanie różnych grup produktów.
- podkreśla Shah.

Badacze zwracają uwagę, że w ich analizie żywienie oparte na roślinach nie oznaczała ścisłej diety wegańskiej czy wegetariańskiej, a raczej styl odżywiania z naciskiem na roślinne składniki.

Podkreślają jednocześnie, że potrzebne są dalsze badania sprawdzające wpływ diety w różnych populacjach, m.in. po to, aby określić zależności przyczynowo-skutkowe.
 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo